Автомобільний спідометр. Чому він бреше?

849

Спідометр визначає швидкість машини, адже очей водія «замилюється» – і чималі 100 км/год здаються черепашачим кроком. Розповімо, що таке автомобільний спідометр, чому “брешуть” його свідчення і вказують велику швидкість.

Що таке автомобільний спідометр?

Автомобільний спідометр — це вимірювальний прилад для визначення миттєвої швидкості руху автомобіля. Показання виводяться в кілометрах в годину (км/год), або, як в Америці, – милі в годину. В основному, бувають двох видів: аналогові (або механічні) і цифрові спідометри.

Що показує спідометр? На задньопривідних автомобілях спідометр контролює обертання вторинного валу коробки передач і по ньому розраховується швидкість. Отже, показання залежать від розміру шин, передавального числа редуктора заднього моста і власної похибки приладу.


На деяких сучасних машинах замість традиційного стрілочного спідометра з’явився цифровий прилад. Свідчення прочитуються зручніше, але все ж цифровий спідометр володіє деякою інертністю. Наприклад, дуже складно при їзді по трасі зі швидкістю 120 км/год швидко скинути швидкість авто до дозволених 79 км/ч.

Спідометри передньопривідних авто вимірюють швидкість з допомогою приводу лівого колеса. Значить, до похибки спідометра і впливу розміру шини додається ефект від закруглення дороги: на поворотах ліворуч «приладова швидкість» трохи менше, ніж посередині машини, а вправо – трохи більше.

Чому “бреше спідометр?

Що стосується автомобільного спідометра – неважко здогадатися, чому він “перебільшує” і показує велику швидкість. По-перше, у водія буде менше шансів порушити швидкісний режим і отримати штраф. По-друге, якщо б спідометр занижував реальну швидкість, водії затягали б автовиробників по судах, доводячи, що аварії і штрафи трапилися через невірних показань приладів.

Чому спідометр обов’язково повинен “брехати”? Справа в тому, що йому важче бути точним, ніж багатьом іншим приладам. Адже швидкість руху зазвичай визначається по швидкості обертання колеса. Ця швидкість залежить від діаметра колеса, а це – параметр нестабільний.

Середнє значення похибки у сучасних спідометрів – 10% на швидкості в 200 км/год, Причому залежність, як правило, нелінійна. Це означає, що на 110 км/год різниця з реальною швидкістю може становити 5-10 км/год, а на швидкостях до 60 км/год похибки майже немає або вона мінімальна.
Як позначаються шини нештатного розміру на показання спідометра? Заміна шин 185/60R14 на 195/55R15 або навпаки змінює показання спідометра на 2,5%. Трохи? Питання в тому, як ця помилка складеться з похибкою спідометра, як позначиться знос шин, тиск в них. Низький тиск також спотворює показання спідометра.

“Наскільки бреше спідометр при зміні шин” – на даній сторінці дізнаєтеся, наскільки він бреше при заміні шин одного розміру на інший.

Якщо спідометр автомобіля показує швидкість в милях на годину, то як перевести в кілометри в годину? Це стосується машин з Америки, де спочатку спідометри калібруються в милях на годину. Вважайте, що 1 миля дорівнює 1,6 км. Значить, якщо спідометр показує швидкість 90 миль на годину, то це 144 км/год (90 х 1,6 = 144 км/год). Зворотній підрахунок із км/год миль/год проводитися шляхом ділення на 1,6.