Гальмівна рідина. Як часто треба міняти?

629

З даної статті дізнаєтеся, навіщо потрібна гальмівна рідина для автомобіля, її властивості. Розповімо, коли варто міняти гальмівну рідину і яку заливати.

Функція гальмівної рідини – здійснити роботу гідроприводу, тобто передати тиск від головного гальмівного циліндра (підкоряється педалі гальма) на колісні гальмівні циліндри, які загальмують рух з допомогою гальмівних колодок. Але уявіть, що може статися, якщо ці функції будуть виконані недостатньо добре і автомобіль загальмує набагато пізніше?

Ні, ТАКЕ краще не уявляти… Чому так важливо якість гальмівної рідини і якою вона повинна бути? Розбираємося…

Вимоги до гальмівної рідини

  • Робота в широкому температурному діапазоні: від -30 до +150 (робоча температура в гальмівних циліндрах при інтенсивному гальмуванні);
  • Неагресивність: як до гумових деталей-ущільнювачам гідросистеми, так і до металів;
  • Високі змащувальні властивості – для внутрішніх поверхонь гальмівних циліндрів;
  • Стабільність властивостей: незалежність їх від умов експлуатації.

Виходячи з цих вимог створюється «тормозуха», яка складається з основи (від 92 до 98%) і спеціальних присадок. За складом основи, виділяють три основних типи гальмівної рідини:

1. Мінеральна:. Характеризується низькою агресивністю до гумі, високі змащувальні властивості та низькою ціною. Недоліки: дуже в’язка при температурах нижче -20, невисока температура кипіння. Широко застосовується тільки на старих машинах завдяки нейтральності до гумових прокладок, в сучасних не використовується.

2. Синтетична із суміші полигликолей і ефірів. Найпоширеніша основа, з високими експлуатаційними властивостями. Головний її недолік – висока гігроскопічність – тобто здатність вбирати вологу, яка суттєво погіршує основні параметри гальмівної рідини і викликає корозію металевих деталей гідроприводу.

3. Синтетична з силікону. Найсучасніша і повністю негігроскопічна. Використовується в рідкісних випадках із-за слабкої сумісності зі стандартними гумовими деталями, повної несумісності з попередніми двома типами, підвищеними вимогами до якості прокачування для повного видалення повітря із системи, високої ціни.

Основні властивості гальмівної рідини

Температура кипіння: чим вище, тим краще. Якщо рідина закипає, з неї виділяється пар, який, на відміну від рідини, стискається. На практиці це призведе до «проваленню» педалі і відсутності гальмування. Проявляється при частому подтормаживании, коли тепло від тертя при гальмуванні не встигає відводитися з гальмівної системи і загальна температура в ній зростає (наприклад, при спуску з високої гори влітку). Реально небезпечне і непрогнозоване явище.

Стабільність в’язкості при низьких і високих температурах. Критичні випадки – повне загусання при низькій температурі або висока плинність при підвищеній (відсутність мастила, ймовірність протікання). У стандартах вимірюється при +100 і -40.

Як часто міняти гальмівну рідину?

Гальмівна рідина вбирає вологу з повітря і конденсації з-за постійної зміни робочих температур. Це призводить до її загущення взимку, слабкою мастилі влітку і постійної корозії металу гідросистеми. А найстрашніше, всього 3% розчиненої в гальмівної рідини води знизять приблизно на 70 градусів температуру її закипання! Це головна причина того, що міняти гальмівну рідину рекомендують кожні 2-3 роки.

набор для замены тормозной жидкости

Змінюється вона раніше, якщо помітні втрата прозорості або поява домішок. Але об’єктивно перевірити стан рідини складно, при цьому рідина в системі практично не змішується. Відповідно в бачку вона буде мати більше води, а в робочих циліндрах із-за постійного впливу високих температур її властивості будуть іншими.

До речі, з цієї причини додавання свіжої гальмівної рідини практично ніяк не позначиться на властивості системи в цілому.

Яку гальмівну рідину заливати? Перше і найголовніше правило: скористатися вимогами виробника, т. к. вони проектували гальмівну систему під конкретні параметри гальмівної рідини. У посібнику також визначена періодичність її заміни.

Чи можна змішувати гальмівну рідину? Змішувати рідини різних класів категорично заборонено, у межах одного класу різних виробників не рекомендується через можливу несумісність присадок. Вибирайте тільки ту гальмівну рідину, що призначена заводом-виготовлювачем.

Як правильно долити гальмівну рідину? Головне знати, яка гальмівна рідина була залита в автомобілі. Купуємо відповідну “тормозуху” і доливаємо в гальмівній бачок. Слід стежити за її рівнем, щоб вона була на рівні відмітки “max”. Якщо вона опустилася до рівня “min”, то слід обов’язково долити гальмівну рідину. Як правило, доливати при справної системи гальм слід не частіше разу на рік.

Скільки потрібно гальмівної рідини для заміни? Зазвичай гальмівна система містить великий об’єм рідини. Уточнити можна в керівництві по експлуатації, де вказано її повний обсяг в системі. Для повної заміни знадобитися приблизно літр рідини.