Класифікація гальмівних колодок по ціна-якість. Які вибрати?

658

Виготовлення гальмівних колодок складається з двох етапів: виготовлення фрикційної маси і самих колодок. Склад фрикційного шару включає більше десятка компонентів. Розглянемо класифікацію колодок по співвідношенню “ціна/якість”.

Класифікація гальмівних колодок

Головною характеристикою для гальм є коефіцієнт тертя “диск – колодка” – ? (мю). Чим він більше, тим інтенсивніше автомобіль сповільнюється при однаковому зусилля на педалі гальма, поки не блокується колеса і не спрацьовує АБС. Наприклад для звичайного гальмування коефіцієнт тертя ?=0,4 порадує м’якими і “чіпкими” гальмами. А от зменшення ? до 0,35 спантеличить високим зусиллям на педалі гальма.

Коефіцієнт тертя ? безпосередньо залежить від застосовуваних матеріалів при виготовленні колодки. Розглянемо типи колодок для автомобілів, адже вони бувають різними.


До вищої категорії належать оригінальні деталі та деталі з якістю оригінально постачальника (тобто виробник поставляє продукцію на конвеєри авто заводів і на ринок запчастин). Гальмівні колодки оригінального якості займає 80% ринку.

Є різниця між “конвеєрними” колодками і тими, що поставляються на ринок запчастин. На конвеєри авто заводів постачають колодки з попередньою термообробкою, щоб при тестах машина показала найкращі характеристики. На ринок запчастин йдуть колодки без термообробки, їх потрібно “допалювати” автолюбителям в процесі експлуатації і склад у них простіше. Навіть якщо купите колодки під оригінальним брендом, вони мають більш простий склад ніж “конвеєрні”.

Є різниця в ресурсі і агресивності до гальмівного диска, але на користь колодок поставляються на ринок запчастин. Виробники конвеєрних колодок жертвують ресурсом для кращого гальмування в тестах і підвищення коефіцієнта тертя ?. А продукція, яка йде на вторинний ринок має більший ресурс і довше “ходить”.

выбираем тормозные колодки по бренду

При випуску продукції середньої категорії виробник може допускати незначні (до 10%) конструкторські і технологічні “вольності”, відступаючи від документації автомобільних виробників. При цьому дотримуються всі правила сертифікації, отримання дозволів на експлуатацію і так далі. Особливо важливо при цьому враховувати відповідність ECE R-90, т. к. продаж колодок, що не відповідають цьому стандарту, заборонена.

Маркування щодо відповідності наноситься на упаковку і на задню сторону гальмівних колодок. Перед знаком відповідності (90R) вказується країна, де була проведена сертифікація. Наприклад, Е1 – Німеччина, Е3 – Італія, Е11 – Великобританія.
Виробники середньої категорії – націлені на свій сегмент ринку (гарна якість/прийнятна ціна), їх частка в регіонах становить 40%. При незначному погіршенні якості продукції, вони мають меншу вартість, ніж оригінальні вироби. Однак спостерігається “видавлювання” цієї продукції з ринку колодками середнього рівня відомих брендів. Це пояснюється психологією споживачів, які орієнтуються, насамперед, на ім’я марки.

Третю категорію складає величезна кількість більш-менш відомих торгових марок, “не дотягують” до середнього рівня. Ця продукція самостійних підприємств і дочірніх компаній відомих виробників. І хоча багато хто з них пройшли відповідну сертифікацію і забезпечують необхідну безпеку, рівень якості продукції явно “кульгає”. Купувати дані колодки не рекомендується.

Купуючи гальмівні колодки звертайте увагу не тільки на бренд, але і на комбінацію букв і цифр слідом за ним – в ній виробником зашифрований складу фрикційного матеріалу накладок. Наприклад, Ferodo DS3000 – це дорогі колодки спортивного призначення, а Ferodo TAR527B мають “економічний” склад. Хоча призначені для однієї і тієї ж машини.

Не факт, що “спортивні” колодки підійдуть. Серед побічних ефектів “спортивних” комплектів – високе зусилля на педалі при непрогретых гальмах, скрип і підвищений знос, причому як самих колодок, так і дисків.