Розвал і сходження коліс автомобіля. Коли робити?

1721

Часто причиною порушення керованості автомобіля є неправильне регулювання кутів установки коліс, тобто порушені розвал і сходження. Поговоримо, що таке розвал і сходження коліс і коли його треба робити.

Сходження коліс

Перед автомобіля (вид зверху). Сходження – це різниця відстаней А і Б. Якщо А більше Б, то сходження вважається позитивним. Якщо А менше Б – сходження негативне.

Нормальне сходження передніх коліс – важливий фактор стійкості автомобіля. Сходження передніх коліс визначають, підрахувавши різниця між кромками ободів коліс в їх задньому і передньому положеннях, замеренных на висоті центру коліс між одними і тими ж точками обода. якщо різниця відрізняється від рекомендованій, сходження потребує регулювання.

Точну установку сходження виконують тільки на СТО, попередньо перевіривши надійність кріплення важеля рульової трапеції до поворотної стійки, з’єднання конусів пальців кульових шарнірів рульової тяги, кріплення сошки і маятникового важеля і розвал коліс. Якщо Ви проводили ремонт ходової частини, необхідно провести регулювання розвалу-сходження коліс.

Сходження коліс регулюється зміною довжини бічних рульових тяг. Для цього послаблюють стяжні хомути і повертають регулювальні муфти на однакову величину в протилежних напрямах, змінюючи довжину бічних тяг. Після закінчення регулювання хомути затягуються так, щоб їх кінці після затягування не стикалися.

Розвал коліс

Развал - это это разность расстояний Б и АРозвал — це кут між вертикаллю і площиною обертання колеса автомобіля. Якщо верхня частина колеса відхилена назовні автомобіля, то кут розвалу позитивний, а якщо всередину – то негативний. Наочніше видно на картинці (вид спереду автомобіля).

Для перевірки розвалу коліс потрібно, щоб тиск повітря в шинах коліс було нормальним, диски коліс не були погнуті, вільний хід рульового колеса повинен відповідати нормі. Перед перевіркою розвалу переконайтеся в справності шарнірів важелів передньої підвіски, кульових опор передньої підвіски, штоків амортизаторів.

Розвал регулюється зміною кількості прокладок між віссю нижнього важеля і поперечиною або поворотом ексцентрика на передній стійці. Також існують для вітчизняних автомобілів пластини розвалу задніх коліс.

Регулювання розвалу і сходження коліс. Коли робити?

когда надо делать развал-схождение?

Причини робити розвал-сходження коліс:
  • Після заміни деталей підвіски (амортизатори, кермові тяги тощо).
  • Якщо шини зношуються нерівномірно з внутрішньої або зовнішньої сторони.
  • Якщо потрапили в яму, наїхали на бордюр, після ДТП.
  • Часто їздите по поганим дорогам, не влаштовує керованість машини.
  • Кермо став крутитися туго, відчувається “відведення” в сторону при прямолінійному русі.

Взагалі регулювання розвалу-сходження коліс можна точно перевірити і відрегулювати тільки на стенді. Не вірте (!) тим людям, які кажуть, що можуть “на око” відрегулювати кути установки. Справа в тому, що навіть різниця в 0,5 градуса приносить значні складності при їзді.

На сучасних автомобілях регулювання розвалу-сходження коліс не потрібно. Конструкція підвіски така, що вона виключає зміну кутів установки коліс протягом певного періоду експлуатації. Необхідно робити розвал-сходження після ремонту підвіски (заміна пружин або амортизаторів) або після аварії.