Що таке авто каталізатор? Для чого потрібен?

1926

Однією з систем очищення вихлопних газів автомобіля є каталітичний нейтралізатор відпрацьованих газів, який називають і каталізатором і нейтралізатором, хоча це одне і те ж. Розповімо, що таке автомобільний каталізатор і для чого потрібен, розглянемо основні причини, якщо він забитий.

Автомобільний каталізатор – що це таке?

Каталізатор – це пристрій, який розташований у вихлопній системі для очищення вихлопних газів. З допомогою хімічних реакцій шкідливі речовини, які забруднюють атмосферу, перетворюються в менш згубні, які і виходять назовні. Каталізатор починає працювати тільки після нагрівання, тобто при пуску холодного двигуна нейтралізатор не діє.

В парі з каталізатором працюють кисневі датчики, які визначають склад суміші та співвідношення повітря та бензину в горючій суміші. Адже від цього співвідношення залежить, яка буде суміш: збагачена або збіднена. Кисневі датчики, залежно від показань, керують роботою каталізатора.

Розташовується каталізатор у вихлопній трубі між двигуном і глушником, закриту знизу (обов’язково!) додатковим екраном, тому що при сильному нагріванні каталізатора він розжарюється майже докрасна.

Як перевірити: каталізатор працює чи ні?

У каталізатора буває ТРИ стани: робоче, підлозі робочий і неробочий. Розглянемо ці три стани і як поводиться машина (двигун) при кожному з них.

В робочому стані машина працює нормально, лампочка перегріву каталізатора на панелі приладів не загоряється при роботі двигуна, претензій ні до чого немає.

У «напів робочому» стані починаються проблеми. Машина поводиться якось не так:

  • Часами (або завжди) пропадає тяга і «прийомистість» на великих обертах; вчора ось «тягнула» нормально, а сьогодні її ніби-то «за зад тримає».
  • Вранці і в стані «на гарячу» машина стала заводитися гірше, двигун доводиться довго «ганяти» стартером, що б завівся.
  • Іноді «кудись пропадають обороти»: тиснете на педаль газу, а стрілка тахометра ледве добирається до двох або чотирьох тисяч і там зупиняється. Машина починає надмірно споживати бензин.

Можлива ще така перевірка каталізатора – підтвердження «підлозі робочого» стану. Коли у Вас почалися подібні проблеми, треба завести двигун і «втопити» педаль до упору. Якщо двигун почне повільно піднімати обороти і зупиниться десь на двох-трьох тисячах, а далі – ні в яку – можливі проблеми з каталізатором.

Рекомендую до прочитання: функції обладнання для діагностики системи вприску.

В «неробочому» стані машина веде себе таким чином:

  • Заводиться довго, а коли заведеться – то глохне майже відразу ж або не заводиться взагалі, тобто навіть не «схоплює».

«Третій стан» перевірити просто: треба в момент закладу машини підійти до вихлопної труби і побачити (відчути, наприклад, прикладеної рукою) – йдуть звідти вихлопні гази чи ні.

Як видалити каталізатор?

Питання екології та купівлі нового каталізатора ми не розглядаємо – 99% автолюбителів просто видаляють його, а не купують новий, т. к. новий каталізатор коштує дорого з-за вмісту в ньому платини.

Хочеться застерегти від поширеної помилки при видаленні каталізатора: завжди видаляйте його повністю, а не пробивайте тільки отвір. Хто дасть гарантію, що час цей отвір не заб’ється? Після видалення уважно огляньте внутрішність тієї посудини, в якій знаходився каталізатор і побачите «прикипевшую» до поверхні металеву сіточку, одну або декілька. Її видаляйте теж.

Можна вирізати каталізатор і вварить гофровую трубу. Це дасть не жорстке з’єднання двигуна та випускної системи, а також додаткове охолодження газів.