Система повного приводу 4х4. Різновиди 4WD

838

Автолюбителі впевнені, що будь-який позашляховик володіє постійним повним приводом. Це не так. Розберемося які бувають системи повного приводу і чим розрізняються.

Абревіатура 4WD (чотири керовані колеса) не гарантує, що у автомобіля постійний повний привід. Існує безліч схем приводів. Після прочитання цієї статті ви зможете відрізнити повноцінний позашляховик з повним приводом від звичайного паркетника.

Система повного приводу «part-time»

Існує так званий привід «part-time», який передбачає наявність повного приводу. Але не завжди. У звичайному режимі при русі по місту або за трасою ваш “всешляховик” працює в задньопривідному режимі, тобто у нього задній привід коліс. Це підтверджує і сама символіка «part-time», що з англійської перекладається, як «частково включений». Щоб підключити повний привід, вам буде потрібно або перевести важіль селектора роздавальної коробки в потрібне положення.


Це зроблено з міркувань безпеки і економічності. Повний привід на такому автомобілі можна включати тільки на короткий час, коли є необхідність. А в місті і зовсім забудьте про включення повного приводу, адже ви можете зруйнувати деталі трансмісії, що може призвести до втрати керованості або до заносу.

У чому основна причина системи повного приводу «part-time», що не можна включати повний привід? Причина-відсутність міжосьового диференціала. Це знижує прохідність таких машин, але збільшує термін їх експлуатації, а також здешевлює вартість. Не бійтеся, з нормальним бездоріжжям такі автомобілі відмінно справляються, а більше від них чекати не варто.

Якщо не збираєтеся залишати асфальтовані дороги, то автомобіль з системою повного приводу «part-time» вам не потрібен. У звичайних умовах він є великим універсалом із заднім приводом і великим апетитом.

Система повного приводу «On demand»

Система «On demand» майже аналогічна системі повного приводу «part-time». У звичайному режимі, автомобіль також є задньопривідним. Але вони відрізняються підключення повного приводу. У системі «On demand» повний привід підключається автоматично, тобто якщо електроніка помітить, що колеса вашого позашляховика почали прослизати або буксувати, то вона самостійно підключити передній міст. Тобто в цей момент ваш автомобіль стане повнопривідним. Зроблено це не на догоду кращої прохідності, а для утримання автомобіля на дорозі.

У разі підключення повного приводу, система відбирає крутний момент із заднього моста і розподіляє його між передньою і задньою віссю. Співвідношення може бути, як 40% на передню вісь, а 60% на задню. Може бути 50% на 50%. Варіацій буває багато, все залежить тільки від конкретного автомобіля. А іноді буває так, що позашляховик у звичайних умовах має передній привід, а може підключатися задній.

достоинства системы полного привода автомобиля

Система повного приводу «On demand» підключає додатковий міст тільки в разі необхідності. Але підключення відбувається не на вимогу водія, а на вимогу автоматики. Вона добре себе зарекомендувала в сніжних умовах, і тому використовується на багатьох паркетниках.

Система повного приводу «full-time»

Якщо перекласти з англійської мови на російську, то отримаємо вираз «повне час». Це означає, що автомобіль з даною системою приводу завжди має привід на всі чотири колеса. Але система «full-time» підрозділяється на два різновиди: міський і позашляховий «full-time».

Автомобіль з системою міського full-time» має в своєму наявності міжосьовий диференціал і дає можливість пересувати постійно на повному приводі. Але для серйозного бездоріжжя такий автомобіль не підійде, адже у нього відсутнє блокування міжколісного диференціала. З-за відсутності цієї блокування, з’єднання між заднім і переднім мостом може прослизати. А це мінус для бездоріжжя, але зате для міських умов ідеально.

система полного привода full-time

Системи позашляхового «full-time» – це справжні пройдисвіти. Якщо ви постійно їздите зруйнованими дорогами, або вам часто необхідно долати позашляхові перешкоди, то ці автомобілі з системою «full-time» і блокуванням міжколісного диференціала – найоптимальніший вибір. Тільки врахуйте, що вони набагато дорожче тих автомобілів, яких іменують полноприводниками.

Більшість позашляховиків, яких ми бачимо на дорогах, ними не є. Вони великі універсали з хорошою геометричною прохідністю для подолання бордюрів. Якщо ви постійно їздите по місту і не треба долати бездоріжжя, то вибирайте “паркетник”. Цим заощадите на паливі і не втратите в керованості.