Викуп авто після лізингу на фізичну особу

10-5-2019

Стандартна ситуація, яка цікавить багатьох лізингоодержувачів: компанія оформила автомобіль в лізинг, але він залишається на балансі компанії-лізингодавця. Чи можна викупити автомобіль на фізичну особу, наприклад, засновника? Які будуть наслідки з ПДВ і чи доведеться зіткнутися з витратами у зв’язку з придбанням лізингового автомобіля. Розглянемо докладно в даній статті.

Рекомендуэмо выкуп авто круглосуточно

Що важливо знати про викуп авто після лізингу?
Якщо організація уклала лізинговий договір з викупом, тоді викупити майно можна тільки на цю організацію — фізична особа здійснити викуп не може. Фізособа має право здійснити купівлю лізингового майна у лізингодавця, якщо ця умова прописана в договорі, що передбачає викуп.
Якщо договір оформлений без права викупу, тоді предмет лізингу повертається в лізингову компанію.
Також встоїть враховувати, що компанія-лізингоодержувач може відступити свої права іншому лізингоодержувачу, фізособі в тому числі, але тільки за згодою лізингодавця.

Але часто буває так, що ціна викупу встановлюється заниженою, а фізособа прагне викупити автомобіль за цю мінімальну вартість, а потім продати його організації за ринковою вартістю. Тут суди враховують економічну доцільність платежу, а справжня викупна вартість визначається з урахуванням зносу лізингового майна (у нашому випадку — автомобіля).

Ставлення податкових органів до даної схеми викупу часто буває настороженим. Можна зробити висновок, що майно з самого початку купувалося для фізособи, а це загрожує податковими наслідками для двох сторін:

для компанії-лізингоотримувача — витрати у формі лізингових платежів виключать з бази оподаткування, а ПДВ знімуть з вирахування;
для фізособи-реальну вартість лізингового предмета включать до доходів, і при цьому будуть враховані лізингові платежі.
Як викупити лізингове майно на фіз. особу?
Договір з правом подальшого викупу взятого в лізинг майна є змішаним — у ньому містяться елементи договору оренди та купівлі-продажу. В документі необхідно прописати певну суму і порядок виплати викупної ціни.

Суди дотримуються позиції про особливу фінансову та правову сутність платежу в рахунок викупної ціни. Цей платіж розглядається окремо від платежів за експлуатацію лізингового автомобіля. Реальна викупна ціна залежить від ступеня його зносу.

Коли перехід права власності на лізингове майно узгоджений, але викупна ціна не визначена окремо, це може стати приводом для контролюючих органів визнати договір недійсним.

Якщо Ціна викупу не визначена в договорі, що враховує викуп, тоді сукупні лізингові платежі визнаються витратою на купівлю майна, що створює первісну ціну амортизується предмета лізингу.

У частині договору, де визначений порядок переходу права власності на майно до лізингоодержувача, вступають в силу правила за договором купівлі-продажу — майно викуповується за ціною, яку узгоджують обидві сторони.