Додому Motoryzacja Bezpieczeństwo i przepisy drogowe Jak bezpiecznie obliczyć ładowność samochodu

Jak bezpiecznie obliczyć ładowność samochodu

Wszyscy znaleźliśmy się w takiej sytuacji. Stoisz na podjeździe z założonymi rękami i zdajesz sobie sprawę, że nie doceniłeś, ile toreb na zakupy i kartonów możesz przewieźć podczas jednej podróży. Jest to problem uniwersalny. Możesz spróbować coś z tym zrobić, na przykład wyrzucić plecak na tylne siedzenie. Czasami czekają Cię kłopoty: rozlane mleko, kruszące się owoce, a plecy protestują. Organizm ludzki ma swoje ograniczenia. Podobnie jak my, samochody również je posiadają i nie zawsze są szanowane.

Przeciążenie pojazdu to nie tylko niedogodność; to niebezpieczne. Eksploatacja samochodu osobowego, ciężarowego lub SUV-a przekraczającego dopuszczalne obciążenie znamionowe powoduje nadmierne obciążenie nie tylko mięśni, ale także silnika, skrzyni biegów, zawieszenia i hamulców. Narażasz siebie i innych użytkowników drogi na ryzyko. Zrozumienie ładowności pojazdu nie polega tylko na umieszczeniu rzeczy na tylnym siedzeniu. Zapobiegnie to przebiciu opon i uszkodzeniu hamulców.

Ładowność brzmi technicznie, ale w rzeczywistości jest prosta. Jest to masa całkowita dodana do masy własnej pojazdu. Obejmuje ładunek, paliwo i oczywiście ludzi. Pasażerowie są liczeni jako część ładowności. Za każdym razem, gdy czteroosobowa rodzina podróżuje samochodem, pojemność ładunkowa znacznie wzrasta. Ignorowanie tego faktu jest częstym błędem. Kierowcy często patrzą na bagażnik i myślą: „Zmieszczę cały ten sprzęt”, nie zdając sobie sprawy, że osoba za kierownicą zajmuje znaczną część ich „kieszeni”.

Jakie są praktyczne ograniczenia? Skąd wiesz, jaką masę może udźwignąć konkretna przyczepa lub pojazd codziennego użytku, nie narażając się na awarię mechaniczną lub tworzenie niebezpiecznych sytuacji? Odpowiedź kryje się w kilku liczbach i obliczeniach wskazanych na naklejce umieszczonej po wewnętrznej stronie ościeżnicy. Spójrzmy na to obliczenie.

Matematyka poza granicami

Aby określić rzeczywiste ograniczenia pojazdu, musisz znać dwie ważne liczby: dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (GVWR) i masę własną pojazdu.

GVWR to maksymalna bezpieczna masa całego pojazdu, łącznie z samym pojazdem, wszystkimi płynami, pasażerami i ładunkiem. Ustalane przez producenta na podstawie wytrzymałości ramy, zawieszenia i hamulców. Przekroczenie tej liczby jest jak przebiegnięcie maratonu z plecakiem pełnym cegieł. Nogi to wytrzymają, ale stawy nie.

Masa własna pojazdu to masa samego pojazdu, łącznie z całym wyposażeniem standardowym, akcesoriami i wszystkimi płynami (paliwo, olej, płyn niezamarzający). Jednakże pasażerowie i ładunek nie są wliczani do tej masy.

To jest podstawowa formuła.

Ładność = DMC – masa własna pojazdu

Wynikiem jest łączna waga pasażerów i bagażu.

Spójrzmy na hipotetyczny przykład. Załóżmy, że masz SUV-a o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 6000 funtów i masie własnej wynoszącej 4500 funtów.

6000 – 4500 = 1500 funtów

Masz 1500 funtów do manewru. Ale poczekaj. Obliczenia te nie obejmują kierowcy, pasażerów ani pełnego zbiornika paliwa. Jeśli masz czterech pasażerów, każdy ważący średnio 180 funtów, odejmuje się 720 funtów. Napełnienie zbiornika kosztuje również około 150 funtów. To, co musisz teraz zrobić, to

Nie potrzebujesz dyplomu inżyniera, aby określić, czy Twój pojazd przekracza dopuszczalną ładowność. Najważniejsze jest znalezienie dwóch liczb bez zwracania się do mechanika. Potrzebujesz maksymalnej dopuszczalnej masy pojazdu (GVWR) i masy własnej.

To wszystko. Odejmij jedno od drugiego, a otrzymasz nośność.

Ważne liczby

GVWR to sztywny limit. Jest to maksymalna dopuszczalna masa pojazdu w pełni załadowanego: z pasażerami, zatankowanego i przygotowanego do podróży. Liczba ta obejmuje masę metalowego nadwozia, płynów technicznych (olej, płyn niezamarzający, benzyna), wszystkich pasażerów i cały ładunek. Limit ten ustala producent. Nie jest to ukryte na desce rozdzielczej. Poszukaj naklejki na słupku drzwi kierowcy obok zamka. Może być również wymieniony w instrukcji obsługi lub w internetowej bazie danych pojazdu.

Masa własna samochodu to masa pojazdu w stanie spoczynku. W kabinie nie ma pasażerów. Nie ma też ładunku. Tylko stal, szkło i płyny potrzebne do uruchomienia silnika. Uwzględnia to pełny zbiornik benzyny i pełne zbiorniki dodatkowych układów paliwowych (jeśli występują).

Matematyka jest tutaj niezwykle prosta i bezlitosna.

DMC minus masa własna równa się ładowności.

Spójrzmy na przykład. Weźmy samochód o maksymalnej dopuszczalnej masie 3500 funtów (1588 kg). Masa własna wynosi 3000 funtów (1361 kg).

3500 – 3000 = 500 funtów (227 kg).

Masz 500 funtów rezerwy. Dotyczy to pasażerów, narzędzi i sprzętu. Jeśli twoi trzej przyjaciele i ich kije golfowe ważą 450 funtów, pozostało ci tylko 50 funtów, zanim ryzykujesz uszkodzenie zawieszenia lub układu hamulcowego.

Czy obliczenia różnią się w zależności od typu pojazdu? Nie. Ten wzór ma zastosowanie niezależnie od tego, czy prowadzisz samochód osobowy, SUV czy pickup. Mają po prostu inne ograniczenia.

Ładowność ciężarówki

W przypadku pickupów jest to trudne. Ludzie myślą, że ciężarówki mogą przewieźć wszystko, ponieważ wyglądają na wytrzymałe. To jest błędne. Mają określone ograniczenia.

Nośność jest często niższa niż myślisz. Producenci tworzą te pojazdy do celów holowniczych i użytkowych, a nie do przewożenia nieograniczonej ilości ładunku. Półtonowy pickup może przewieźć tylko od 1500 do 2000 funtów. To wszystko. Kiedy do tego dodamy wagę kierowcy, skrzynki z narzędziami i żwiru, często jesteśmy wypychani do granic możliwości.

Sprawdź naklejkę na słupku drzwi. Wskazane są tam wartości DMC. Odejmij od nich masę własną. Jest to wspomniane w instrukcji lub specyfikacjach internetowych. Rezultatem jest twardy limit. Nie zgaduj. Nie snuj założeń. W razie potrzeby zważ ładunek.

Definicja ładunku różni się znacznie w zależności od tego, czy przewozisz ładunek w samochodzie, czy na platformie pickupa. Kompaktowe kombi nie zmieści się na 10 stopach sklejki. Jednocześnie naprawdę nie potrzebujesz naczepy klasy 8, aby przewieźć kilka toreb artykułów spożywczych z supermarketu.

Samochody ciężarowe są zwykle używane do transportu cięższych i większych ładunków. Aby zrozumieć te ograniczenia, należy wiedzieć, jak pojazdy te są klasyfikowane w Stanach Zjednoczonych na podstawie ich maksymalnej masy pojazdu (GVWR). Jest to maksymalna masa eksploatacyjna pojazdu określona przez producenta, obejmująca pojazd, pasażerów, paliwo i ładunek.

Klasyfikacje te można rozpatrywać z dwóch perspektyw: konkretnych klas wagowych i szerszych kategorii funkcjonalnych. Rząd USA dzieli gamę GVWR na osiem różnych kategorii.

Kategoria wagowa

GVWR

Klasa 1
6000 funtów (2722 kg)

Klasa 2
10000 funtów (4536 kg)

Klasa 3
14 000 funtów (6350 kg)

Klasa 4
16 000 funtów (7258 kg)

Klasa 5
19500 funtów (8845 kg)

Klasa 6
26 000 funtów (11 793 kg)

Klasa 7
33 000 funtów (14 969 kg)

Klasa 8
Dowolna waga powyżej 33 000 funtów.

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (DOT) dzieli te szczegółowe klasy na trzy główne kategorie: Klasy 1 i 2 to lekkie ciężarówki. Pomyśl o standardowym pickupie lub furgonetce roboczej. Klasy od 3 do 5 to samochody ciężarowe o średniej ładowności. To są ciężarówki skrzyniowe i wahadłowe, które widzisz w mieście. Wszystko powyżej stopnia 6 jest uważane za poważne. Są to pojazdy ciężarowe i ciężarówki do transportu towarów.

Wiedząc, do której kategorii należy Twoja ciężarówka, możesz dokładnie określić, jaką masę może unieść, nie uszkadzając zawieszenia ani nie naruszając przepisów federalnych. Samochody ciężarowe są oceniane nie tylko na podstawie tego, co mogą przewieźć, ale także tego, co mogą przewieźć bezpiecznie.

Na następnej stronie sprawdzimy, ile ładunku możesz przewieźć swoim pojazdem.

Ładowność pojazdu

Zapomnij o mentalności ciężarówki. Kiedy prowadzisz sedana lub hatchbacka, ładowność nie jest priorytetem. Wsadzasz dzieci do samochodu, wrzucasz torby do bagażnika i w drogę. Kogo obchodzi, że tylne zawieszenie skrzypi? To samochód rodzinny, a nie koń pociągowy. Takie zaniedbanie jest logiczne. Większość pojazdów po prostu nie ma wystarczającej objętości, aby pomieścić przedmioty wystarczająco ciężkie, aby faktycznie przekroczyć limit ładowności. Jeżeli masa standardowego pojazdu jest na tyle duża, że ​​stwarza zagrożenie konstrukcyjne, prawdopodobnie w ogóle nie należy go umieszczać w przestrzeni ładunkowej.

Ale to nie znaczy, że powinieneś ignorować te liczby. Zaniedbanie ładunku jest bezpośrednią przyczyną złego prowadzenia i obsługi. Kiedy przestaniesz myśleć o pasażerach jak o „tylko ludziach”, matematyka stanie się zaskakująco prosta.

Ukryta waga pasażerów

Producenci samochodów nie tylko podają maksymalną masę swojego wyposażenia. Pod uwagę brana jest również waga osoby. Normy branżowe sugerują wagę 150 funtów (68 kg) na siedzenie. To jest punkt wyjścia. Kiedy planujesz podróż, pusta przestrzeń przypomina w zasadzie konto bankowe, na którym możesz wydać 150 dolarów na bagaż, zwierzęta i sprzęt.

Skorzystaj z naszego średniej wielkości sedana, który może pomieścić trzy osoby na tylnym siedzeniu. Gdy tył jest pusty, nie tylko oszczędza miejsce, ale także utrzymuje ładowność 450 funtów (204 kg). W kabinie podróżuje trójka nastolatków, a połowa ich kieszonkowego jest już „wydana”, zanim w ogóle dotkną bagażu. Nasuwa się pytanie: „Jaką masę może utrzymać samochód?” Przestrzeń ładunkowa rzadko jest jedynym czynnikiem. To suma wszystkich dusz i walizek w samochodzie.

Większość producentów samochodów dopuszcza obciążenie 150 funtów (68 kg) na osobę na jedno miejsce. Oznacza to, że każde dostępne miejsce dodaje 150 funtów dostępnego ładunku.

To obliczenie zmienia wszystko, jeśli chodzi o opakowanie. Nie można po prostu spojrzeć na masę pojazdu i dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (GVWR) i na tym poprzestać. Należy odjąć wagę kierowcy, pasażerów i pełnego zbiornika paliwa. Pozostaje prawdziwy margines bezpieczeństwa. Ponadto istnieje ryzyko stępienia hamulców, złego pokonywania zakrętów i uszkodzenia opon. Opona może nie pęknie podczas niedzielnej jazdy, ale z pewnością poczujesz, jak podwozie walczy na autostradzie.

Ładowność SUV-a

SUV może unieść znacznie większą masę niż samochód, prawda? Odpowiedź brzmi: tak, ale jest pewien niuans. Nadwozia SUV-ów stały się większe i sztywniejsze, co pozwala na przewożenie większej ilości ładunku, a jednocześnie ułatwia właścicielom przeciążanie. SUV-y to coś więcej niż tylko wysokie samochody osobowe. To inny samochód i inne problemy z rozkładem masy. Im wyższy środek ciężkości, tym większa potencjalna masa.

Na następnej stronie omówiono działanie ładunku tych pojazdów.

Większość ludzi uważa samochody typu SUV za idealną hybrydę. Chcą połączyć atrakcyjność pickupa z wygodą sedana. Jednak rzeczywista ładowność SUV jest gdzieś pośrodku. Oczywiście nie jest to tylko samochód osobowy. Ale to też nie jest ciężarówka.

Projekt odgrywa rolę. Prawie wszystkie nowoczesne SUV-y mają przestronną, płaską przestrzeń ładunkową po złożeniu tylnych siedzeń. Tutaj przewieziesz nieporęczny sprzęt, namioty, meble itp., który nie zmieści się do sedana. Ale tu pojawia się problem: nie można załadować rzeczy aż do sufitu, tak jak można to zrobić z tyłu pickupa. Dach istnieje z jakiegoś powodu.

Co ważniejsze, ładowanie SUV-a jako ciężarówki do pracy to zły pomysł. Eksperci ds. bezpieczeństwa wiedzą o tym od dziesięcioleci.

SUV-y mają wyższą pozycję za kierownicą. Wysoko położony środek ciężkości to miecz obosieczny. Pozwala pokonywać skały, ale jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo wywrócenia się. Przeciążony SUV to gra w ruletkę. Możesz myśleć, że wszystko jest w porządku, ponieważ pusty samochód jest stabilny. Ale fizyka wchodzi w grę, gdy dodajesz ciężar i zmieniasz równowagę.

Producenci usłyszeli skargi. Konsumenci się przestraszyli. Jaki jest wynik? Elektroniczna kontrola stabilności (ESC) stała się wyposażeniem standardowym. To już nie tylko luksus. Jest to konieczność.

Problem ma także stronę prawną. Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) zaangażowała się w tę sprawę już w 2004 roku. Nakazała umieszczanie naklejek na framudze drzwi we wszystkich pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej (GVWR) poniżej 10 000 funtów.

Ta naklejka wskazuje maksymalny limit masy pasażerów i ładunku. To nie jest zalecenie. To jest trudna linia.

Co się stanie, jeśli Twój sprzęt przekroczy ten limit? Czy samochód można zmodyfikować tak, aby przewoził więcej? Tutaj robi się ciekawie.

Czy można zwiększyć ładowność?

Pierwszym krokiem jest poznanie ładowności pojazdu. To jest liczba, w którą musisz celować. Co jednak, jeśli granica ta wydaje się zbyt wąska? Co się stanie, jeśli wyposażenie, pasażerowie lub ładunek przekraczają dane podane na naklejce? Czy jest sposób, aby przewieźć więcej?

Krótka odpowiedź: czasami można poprawić wydajność, ale nie można ignorować praw fizyki. Przeciążenie jest niebezpieczne. Wpływa na prowadzenie, hamowanie i bezpieczeństwo. Jeśli policja stwierdzi, że Twój samochód jest przeciążony, ryzykujesz czymś więcej niż tylko karą grzywny. Grozi Ci mandat za niebezpieczny załadunek. Nikt nie chce takich problemów.

Jak więc wycisnąć więcej ze swojego samochodu, nie łamiąc prawa ani nie uszkadzając zawieszenia?

Instalowanie pakietów holowniczych

Większość producentów oferuje opcjonalne pakiety holownicze. To nie są tylko chwyty marketingowe. Są to rozwiązania techniczne mające na celu zwiększenie produktywności i użyteczności. Zawartość pakietów różni się w zależności od marki, ale cel jest ten sam: pomóc pojazdowi bezpiecznie przewozić większą masę.

Typowe opakowanie zawiera trwalsze komponenty. Możesz uzyskać okablowanie przyczepy o dużej wytrzymałości. Wytrzymały hak holowniczy zastępuje standardowy odbiornik. Często dołączane są łańcuchy zabezpieczające. Jednak prawdziwą korzyść wynika z ulepszeń mechanicznych.

„Aby sprostać obciążeniom, producenci instalują mocniejsze silniki, mocniejsze hamulce i lepsze układy chłodzenia”.

Te aktualizacje usuwają wąskie gardła. Standardowy silnik może nie mieć wystarczającego momentu obrotowego dla dużych obciążeń. Ulepszony układ chłodzenia zapobiega przegrzaniu podczas jazdy pod górę. Mocniejsze hamulce skracają drogę hamowania. W zależności od konfiguracji, ta kombinacja pozwala na użycie cięższych przyczep, a czasami nieznacznie zwiększa limit obciążenia.

Sprawdź listę opcji. Poszukaj terminów takich jak „Pakiet do holowania o dużej wytrzymałości” lub „Maksymalny hol z przyczepą”. Zwykle jest to dodatkowy koszt, ale wydajność jest tego warta.

Znajdź własne liczby

Ogólna wiedza jest przydatna, ale potrzebne są szczegółowe informacje na temat konkretnego pojazdu. Ładowność różni się w zależności od roku produkcji, wyboru silnika i poziomu wyposażenia. Model podstawowy może mieć inną masę własną niż w pełni załadowana wersja luksusowa. Niższa masa własna oznacza, że ​​dostępny jest większy udźwig do przewożenia ładunku.

Jeśli nie masz pod ręką instrukcji obsługi lub chcesz kupić używany samochód, możesz sprawdzić dane historyczne. Poniższe tabele przedstawiają przegląd najważniejszych marek. Użyj tych liczb jako wskazówki, ale zawsze sprawdzaj naklejkę na słupku drzwi samochodu. To jedyne wiarygodne źródło danych o Twoim numerze VIN.

Dane dotyczące ładowności Acura

Pojazdy Acura zazwyczaj oferują umiarkowaną ładowność w porównaniu do pełnowymiarowych samochodów ciężarowych. MDX i RSX były końmi pociągowymi w swojej klasie. Chociaż RL i TL były luksusowymi sedanami, miały rozsądne limity pasażerów i bagażu.

Rok Modelka Maks. udźwig (funty)
2006 MDX –
2006 RL –
2006 RSX –
2006 TL –
2006 TSX –
2007 MDX 1158
2007 RL –
2007 RDX 870
2007 TL –
2007 TSX 850
2008 MDX 1158
2008 RL –
2008 RSX 870
2008 TL –
2008 TSX 850
2009 MDX 1158
2009 RL –
2009 RSX 870
2009 TSX 850

Inne dane techniczne Acury:
* Ładowność Acura GVWR
* Ładowność Acura GAWR
* Masa brutto zestawu Acura GCWR
* Pojemność ładunkowa Acura (objętość bagażnika)
* Masa własna Acury
* Zdolność holowania Acury

Dane dotyczące ładowności Audi

Linia produktów Audi koncentruje się na osiągach i luksusie. Odzwierciedlają to dane dotyczące nośności. A8 i S8 to duże sedany o znacznej masie i ładowności około 1213 funtów. Jako mniejszy samochód sportowy, TT ma znacznie niższy limit. SUV Q7 oferuje kompromis, chociaż indywidualne osiągi różnią się znacznie z roku na rok.

Rok Modelka Maks. udźwig (funty)
2006 A3 –
2006 A4 –
2006 A6 –
2006 A8 1213
2006 S4 –
2006 TT 728
2007 A3 –
2007 A4 –
2007 A6 –
2007 A8 –
2007 Pytanie 7 –
2007 RS4 –
2007 S4 –
2007 S6 –
2007 S8 1213
2008 A3 –
2008 A4 –
2008 A5 –
2008 A6 –
2008 A8 –
2008 Pytanie 7 –
2008 R8 –
2008 RS4 –
2008 S4 –
2008 S5 –
2008 S6 –
2008 S8 –
2008 TT –
2009 A3 –
2009 A4 –
2009 A5 –
2009 A8 –
2009 Pytanie 7 –
2009 R8 –
2009 S4 –
2009 S5 –
2009 S8 –
2009 TT –

Pozostałe dane techniczne Audi:
* Ładowność Audi DMC
* Ładowność Audi GAWR
* Masa całkowita zestawu Audi GCWR
* Ładowność Audi (objętość bagażnika)
Masa własna Audi
Zdolność holowania Audi

Dane dotyczące ładowności BMW

BMW oferuje szeroką gamę modeli, od kompaktowej serii 1 po dużego SUV-a X5. Nośność jest bardzo zróżnicowana. Z4 Roadster ma dolny limit 551 funtów. M3 i M5 wahają się od 1000 do 1058 funtów. Ładowność X5 szczególnie wzrosła w ostatnich latach, osiągając prawie 1300 funtów w 2009 roku.

Rok Modelka Maks. udźwig (funty)

Jeśli przewozisz coś cięższego niż kilka toreb z supermarketu, poniższe liczby mają znaczenie. Tabele te obejmują maksymalną ładowność pojazdów Chevrolet, Chrysler, Dodge, Ford i GMC od 2006 do 2009 roku. Ładowność to całkowita masa pasażerów, ładunku i akcesoriów, które pojazd może przewieźć. To nie jest przyczepność. Zignoruj ​​to na własne ryzyko.

Ładność Chevroleta

W segmencie samochodów ciężarowych o dużej ładowności dominowały samochody ciężarowe Chevy, ale w ciągu tych czterech lat w segmencie lekkich pickupów i SUV-ów wykazano pewne interesujące zmiany w ładowności. Linia Silverado była koniem pociągowym. W 2006 roku model 3500 HD mógł przewieźć ponad 5000 funtów. W kolejnych latach liczba ta nieznacznie spadła, a następnie ponownie wzrosła.

Rodzina Tahoe i Suburban pozostała stabilna. Suburban 1500 ważył około 1600 funtów. Wersja 2500 w 2006 roku przewoziła prawie 2800 funtów. Mniejsze ciężarówki, takie jak Colorado, ważyły ​​około 1300 funtów. Furgonetka Express była niezawodną ciężarówką o ładowności 2306 funtów w przypadku modelu 1500.

Rok Modelka Maks. udźwig (funty)
2006 Lawina 1500 1387
2006 Lawina 2500 2072
2006 Kolorado 1532
2006 Ekspres 2306
2006 HHR 900
2006 Silverado 1500 1913
2006 Silverado 1500 Hybrydowy 1162
2006 Silverado 1500SS 1253
2006 Silverado 1500 HD 3129
2006 Silverado 2500 HD 3606
2006 Silverado 3500 HD 5169
2006 Podmiejski 1500 1731
2006 Podmiejski 2500 2828
2006 Tahoe 1522
2006 TrailBlazer 1194
2006 TrailBlazer EXT 1429
2007 Lawina 1500 1258
2007 Kolorado 1316
2007 Ekspres 2306
2007 HHR 900
2007 Panel HHR 900
2007 Silverado 1500 1658
2007 Silverado 1500 Classic 1913
2007 Silverado 1500 Hybrid Classic 1162
2007 Silverado 1500 SS Classic 1253
2007 Silverado 1500 HD Classic 3129
2007 Silverado 2500 HD 3458
2007 Silverado 2500 HD Classic 3606
2007 Silverado 3500 Classic 5169
2007 Podmiejski 1500 1593
2007 Podmiejski 2500 2561
2007 Tahoe 1835
2007 TrailBlazer 1194
2008 Lawina 1500 1444
2008 Kolorado 1316
2008 Ekspres 2306
2008 HHR 900
2008 Panel HHR 900
2008 Silverado 1500 1652
2008 Silverado 2500 HD 3458
2008 Silverado 3500 HD 3621
2008 Podmiejski 1500 1593
2008 Podmiejski 2500 2561
2008 Tahoe 1835
2008 Hybryda Tahoe 1830
2008 TrailBlazer 1194
2009 Lawina 1500 1333
2009 Kolorado 1250
2009 Ekspres 1500 2306
2009 Ekspres 2500 3262
2009 Ekspres 3500 4147
2009 HHR 900
2009 Panel HHR 900
2009 Silverado 1500 1652
2009 Silverado 2500 HD 3480
2009 Silverado 3500 HD 3873
2009 Podmiejski 1500 1593
2009 Podmiejski 2500 2561
2009 Tahoe 1835
2009 Hybryda Tahoe 1830
2009 TrailBlazer 1194

Ładność Chevroleta GVWR
Ładność Chevroleta GAWR
Ładność Chevroleta GCWR
* Ładowność Chevroleta
Masa własna Chevroleta
*Zdolność holowania Chevroleta

Chrysler ładowność

Ładowność Chryslera jest zwykle niższa niż ciężarówek Chevy. PT Cruiser był zaskakująco wszechstronny w latach 2007 i 2008, wytrzymując prawie 1900 funtów. SUV Aspen utrzymywał stałą wagę 1600 funtów. Minivan Town & Country był ciężarówką rodzinną, a nie pojazdem użytkowym. Jego maksymalne obciążenie wynosiło około 1200 funtów. Pacifica była lżejsza, tak jak jej ładunek

Ładowność Hondy

Linia Hondy z tego okresu wskazuje na zmianę priorytetów. Na rynku sedanów dominują modele Civic i Accord, ale nie mają one dużej pojemności bagażowej. Honda Odyssey to stały wybór dla rodzin potrzebujących przestrzeni, a ładowność bagażnika pozostała niezmieniona na poziomie 1349 funtów od 2006 do 2009 roku. Jest to silny wskaźnik praktyczności minivana.

Dla tych, którzy rozważają kompaktowy SUV, liczba ta jest znacznie niższa. Konkretne wartości ładowności nie są dostępne dla Hondy CR-V i Civic Hybrid, co wskazuje na różnice w poziomach wyposażenia i pakietach opcji. Honda Fit ma również myślnik. Oznacza to, że w zależności od konkretnej konfiguracji pojazdu należy sprawdzić dokładny numer na naklejce na ramie drzwi.

Honda Ridgeline wyróżnia się użytecznością. Maksymalna ładowność modeli z lat 2006–2008 wynosi 1549 funtów, co jest doskonałe w przypadku pickupów skorupowych. Dane za rok 2009 nie są dostępne, ale trendy wskazują na silną platformę w zakresie narzędzi i sprzętu. Honda Pilot plasuje się pomiędzy, oferując ładowność 1322 funtów na lata 2007–2009. Dane za rok 2006 nie są dostępne, ale zgodność w kolejnych latach wskazuje na niezawodne możliwości holowania i ciągnięcia.

Element Hondy to niewielkie odchylenie. W 2006 roku jego nośność wynosiła 675 funtów. Liczba ta nie uległa zmianie do 2008 roku. Jest to praktyczny, pudełkowaty SUV, ale ma niewielką ładowność w porównaniu z dużym pickupem. Ograniczone informacje na temat Hondy Insight i S2000 wskazują, że Insight z 2006 r. miał uciąg wynoszący 400 funtów. Ta niewielka liczba ma sens, ponieważ samochody sportowe i hybrydy często poświęcają pojemność ładunkową na rzecz wydajności i wydajności.

Ładowność Hummera

Hummer to zupełnie inna kategoria. H2 jest przeznaczony do dużych obciążeń, jednak jego funkcjonalność stale się zmienia. W latach 2006 i 2007 brakowało niektórych danych dotyczących nośności, prawdopodobnie ze względu na zmiany w ustawieniach lub luki w danych. Jednak w latach 2008 i 2009 H2 miał imponującą ładowność 2200 funtów. Jest to istotne, ponieważ pojazd jest przeznaczony do poważnego transportu, czy to przyczepy, czy ciężkiego sprzętu.

H3 jest mniejszy, ale wciąż mocniejszy. Od 2006 do 2008 roku utrzymywał udźwig 1150 funtów. W 2009 roku wzrosła do 1312 funtów. Dlaczego następuje wzrost? Być może ze względu na aktualizację platformy lub zmianę masy podwozia. Pickup H3T z 2009 r. miał ładowność 1090 funtów. Biorąc pod uwagę różnice w przestrzeni ładunkowej i konstrukcji, jest nieco lżejszy od typowego SUV-a.

H1 Alpha 2006 oferuje uciąg o masie 3087 funtów. To ogromny wskaźnik. Jest to pojazd wojskowy, dlatego przystosowany jest do ekstremalnych warunków. Jeśli szukasz najlepszego ładunku w ofercie Hummera, H1 Alpha jest właściwym wyborem. H2 i H3 są bardziej zorientowane na konsumenta, ale oferują większą praktyczność niż konwencjonalne modele SUV.

Ładowność Hyundaia

W ofercie Hyundaia z początku XXI wieku brakuje danych dotyczących ładowności. Modele Accent, Azera, Elantra, Tiburon, Tucson mają kreski od 2006 do 2008 roku. Sugeruje to, że pojemność bagażnika nie jest głównym marketingowym atutem tych kompaktowych i średniej wielkości sedanów. Santa Fe i Sonata również nie podają konkretnych danych liczbowych, co sugeruje potrzebę stosowania klasyfikacji ładunków drobnicowych, a nie limitów specyficznych dla modelu.

SUV-y Entourage i Veracruz również mają kreski. Jest to niezwykłe w przypadku większych pojazdów, które zazwyczaj mają większą ładowność. Informacje mogą być niekompletne lub wartości tych modeli mogą się różnić w zależności od opcji silnika. Sedan Genesis z 2009 r. również nie ma numerów.

W tym okresie Hyundai kładł nacisk na wartość i niezawodność w transporcie ciężkich ładunków. Jeśli zastanawiasz się nad ładownością Hyundaia z tego okresu, zalecamy sprawdzenie DMC (Gross Vehicle Weight Rating) i obliczeń masy pojazdu, a nie opublikowanych danych dotyczących ładowności. Brak danych nie oznacza, że ​​Twój samochód nie udźwignie takiego ciężaru, ale oznacza, że ​​obliczenia będziesz musiał wykonać samodzielnie.

INFINITI Ładowność

Infiniti oferuje mieszankę luksusowych sedanów i SUV-ów o różnej ładowności. FX35 i FX45 to bardzo sprawne SUV-y, ale nadal mają pewną wagę. FX35 utrzymał ładowność na poziomie 1183 funtów w latach 2006–2008, zwiększając ją do 1213 funtów w 2009 r. FX45 utrzymywał ładowność na poziomie 1091 funtów do 2008 r., kiedy to stał się FX50 o masie 1185 funtów. To niewielka aktualizacja, ale ładowność pozostaje stała.

W 2006 r. sedan G35 ważył 886 funtów, ale w 2007 r. liczba ta zniknęła. Model G37 powrócił w 2008 r. z wagą 1040 funtów. Jest to znaczny wzrost, prawdopodobnie wynikający ze wzmocnienia podwozia lub zmian w silniku. Sedany M35 i M45 z lat 2008 i 2009 ważą odpowiednio 996 funtów i 1010 funtów. Są to samochody luksusowe, ale nie pojazdy ciężkie.

QX56 jest zdecydowanym liderem w gamie Infiniti. W 2006 r. jego cena zaczynała się od 1440 funtów, a w 2008 r. wzrosła do 1553 funtów i utrzymywała się na tym poziomie do 2009 r. Jest to SUV z nadwoziem na ramie, a zatem konstrukcją przypomina pickupa. Jeśli potrzebujesz przewieźć pasażerów lub sprzęt, QX56 to mądry wybór. Model Q45 z 2006 r. ważył 979 funtów, ale od tego czasu zniknął z ksiąg.

Ładowność Isuzu

Isuzu słynie z pickupów i SUV-ów, co odzwierciedlają liczby. Ascender działał stabilnie od 2006 do 2008 roku, a jego ładowność wynosiła 1133 funtów. To SUV średniej wielkości, więc nie jest to duża ciężarówka, ale jest bardzo niezawodna.

Przetworniki serii i oferują jeszcze większą wszechstronność. Modele i-280 (2006) i i-290 (2007–2008) oferują ładowność odpowiednio 1532 i 1512 funtów. Jest to idealne rozwiązanie dla kompaktowego pickupa. i-350 (2006) kosztuje 1190 funtów, podczas gdy i-370 (2007-2008) spada do 1516 funtów, a następnie 1260 funtów. Ta zmienność pokazuje, że konfiguracja kabiny i długość przestrzeni ładunkowej wpływają na ładowność.

Dane Isuzu ograniczają się do tych modeli. W tym czasie Ascender i seria i stanowiły większość produktów firmy w USA. Kupując używany pojazd, sprawdź kombinację kabiny i przestrzeni ładunkowej, ponieważ określi to rzeczywistą pojemność ładunkową.

Ładowność Jaguara

Luksusowe samochody Jaguara mają niską ładowność. X-Type to jedyny model sekwencyjny o ładowności 1058 funtów w latach 2006–2008. Liczba ta jest logiczna, ponieważ jest to kompaktowy sedan typu executive. Typ S, XJ8, XJR zawierają myślniki wskazujące zmieniające się wartości znamionowe lub luki w danych.

Coupe XK i XKR pokazują dane z 2008 i 2009 roku. XK oferuje 815 funtów za model z 2008 r., a XKR oferuje 772 funty za model z 2008 r. Niższa ocena XKR wynika prawdopodobnie ze sportowego zawieszenia i cięższych komponentów. XK Coupe 2009 jest porównywalny z XK 2008 i waży 815 funtów.

Dane za 2009 rok nie są dostępne dla XF. W tym okresie Jaguar skupił się bardziej na projektowaniu i osiągach, niż na praktyczności. Jeśli szukasz dużej przestrzeni ładunkowej dla swojego Jaguara, najlepszym wyborem będzie X-Type. Samochody sportowe są fajne, ale nie są przeznaczone do przewożenia ładunku.

Ładowność Jeepa

Jeep oferuje różną ładowność w zależności od modelu. Commander zaczynał od 1620 funtów w 2006 r., spadł do 1310 funtów w 2007 r. i utrzymywał się na poziomie 1300 funtów od 2008 do 2009 r. Spadek w 2007 r. może wynikać ze zmiany stylizacji lub dodania standardowego wyposażenia.

Grand Cherokee to podstawa. Oferuje

Ważna jest ładowność. Jest to masa pasażerów, ładunku i płynów technicznych, jaką pojazd może przewieźć bez uszkodzenia elementów zawieszenia i przekroczenia dopuszczalnego nacisku na oś. Poniższe dane opierają się na maksymalnym udźwigu w funtach (funtach) w latach 2006–2009. Jeśli widzisz myślnik, oznacza to, że brakowało danych lub model nie miał jednoznacznej nośności w materiałach źródłowych.

Ładowność Mazdy

W tym okresie oferta Mazdy znacznie się zmieniła. Podwozie ciężarówki (seria B) pozostało standardowym wyposażeniem pojazdów użytkowych, podczas gdy samochody osobowe, takie jak serie 3 i 6, miały różne poziomy wyposażenia w zależności od wyposażenia.

2006
– B2300: 1260 funtów
– B3000: 1680 funtów
– B4000: 1260 funtów
– Mazda3: –
– Mazda5: 1239 funtów
– Mazda6: 1319 funtów
– MazdaSpeed6: 963 funtów
– MPV: 1506 funtów
– MX-5: 637 funtów
– RX-8: 779 funtów
– Hołd: 988 funtów

2007
– B2300: 1260 funtów
– B3000: 1680 funtów
– B4000: 1260 funtów
– CX-7: –
– CX-9: 1493 funtów
– Mazda3: –
– Mazda5: 1239 funtów
– Mazda6: 1080 funtów
– MazdaSpeed3: –
– MazdaSpeed6: 963 funtów
– MX-5: 637 funtów
– RX-8: 765 funtów

2008
– B2300: 1260 funtów
– B4000: 1260 funtów
– CX-7: –
– CX-9: –
– Mazda3: –
– Mazda5: 1191 funtów
– Mazda6: 1087 funtów
– MazdaSpeed3: –
– MX-5: 633 funtów
– RX-8: 765 funtów
– Hołd: 1057 funtów
– Hybryda hołdu: 1083 funtów

2009
– B2300: 1200 funtów
– B4000: 1260 funtów
– CX-7: –
– CX-9: –
– Mazda3: –
– Mazda5: 1191 funtów
– Mazda6: 1082 funtów
– MazdaSpeed3: –
– RX-8: 754 funtów
– Hołd: –

Inne funkcje Mazdy:
– Dopuszczalna masa całkowita pojazdu (GVWR) Mazda
– Dopuszczalny nacisk na oś (GAWR) Mazda
– Dopuszczalna masa całkowita Mazdy (GCWR)
– Ładowność Mazdy
– Masa własna Mazdy
– Uciąg Mazdy

Ładowność Mercedes-Benz

Dzięki niemieckiej konstrukcji komfort jazdy i prowadzenie są często ważniejsze niż sama ładowność. SUV-y, takie jak Klasa M i Klasa R, oferowały największą wartość, podczas gdy sedany i samochody sportowe miały mniejszą ładowność.

2006
– Klasa C: –
– Klasa CL: –
– Klasa CLK: –
– klasa CLS: –
– Klasa E: –
– ML350: 1616 funtów
– ML500: 1496 funtów
– Klasa R: 2000 funtów
– Klasa S: –
– Klasa SL: –
– klasa SLK: –
-SLR McLaren: –

2007
– Klasa C: –
– Klasa CL: –
– Klasa CLK: –
– klasa CLS: –
– Klasa E: 1157 funtów
– G500: 1289 funtów
– GL320: 1086 funtów
– GL450: 1620 funtów
– ML350: 1635 funtów
– ML320: 1422 funtów
– ML500: 1620 funtów
– ML63 AMG: 1257 funtów
– Klasa R: 1635 funtów
– Klasa S: –
– Klasa SL: –
– klasa SLK: –
– SLR McLaren: 626 funtów

2008
– Klasa C: –
– Klasa CL: –
– Klasa CLK: –
– klasa CLS: –
– Klasa E: 1157 funtów
– G500: 1764 funtów
– G55: 1433 funtów
-GL320: –
– GL450: 1620 funtów
– GL550: 1620 funtów
– ML320: 1422 funtów
– ML350: 1635 funtów
– ML550: 1620 funtów
-ML63 AMG: –
– Klasa R: –
– Klasa S: –
– Klasa SL: –
– klasa SLK: –
– SLR McLaren: 342 funty

2009
– Klasa C: –
– Klasa CL: –
– Klasa CLK: –
– CLS 550: –
– Klasa E: 1157 funtów
– GL450: 1620 funtów
– GL550: 1620 funtów
– ML350: 1635 funtów
– ML320: 1422 funtów
– ML550: 1620 funtów
– ML63 AMG: 1300 funtów
– Klasa R: 1365 funtów
– Klasa S: –
– Klasa SL: –
– klasa SLK: –

Inne cechy Mercedes-Benz:
– Dopuszczalna masa całkowita pojazdu (GVWR) Mercedes-Benz
– Dopuszczalny nacisk na oś (GAWR) Mercedes-Benz
– Masa całkowita zestawu Mercedes-Benz (GCWR)
– Ładowność Mercedes-Benz
– Masa własna Mercedes-Benz
– Siła trakcji Mercedes-Benz

Udźwig rtęci

W tych latach Merkury zajmował pozycję środkową. Mountaineer był koniem pociągowym, Mariner oferował przyzwoitą ładowność, a wersja hybrydowa nieznacznie zmniejszyła ładowność ze względu na masę akumulatorów.

2006
– Wielki markiz: –
– Marynarz: 1075 funtów
– Hybryda Mariner: 920 funtów
– Mediolan: –
-Mongo: –
– Monterey: 1320 funtów
– Alpinista: 1549 funtów

2007
– Wielki markiz: –
– Marynarz: 1075 funtów
– Hybryda Mariner: 920 funtów
– Mediolan: –
-Mongo: –
– Monterey: 1320 funtów
– Alpinista: 1443 funtów

2008
– Wielki markiz: –
– Marynarz: 1059 funtów
– Hybryda Mariner: 920 funtów
– Mediolan: –
– Alpinista: 1443 funtów
– Sobola: –

2009
– Wielki markiz: –
– Marynarz: 1059 funtów
– Hybryda Mariner: 920 funtów
– Mediolan: –
– Alpinista: 1443 funtów
– Sobola: –

Inne funkcje rtęci:
– Dopuszczalna masa całkowita pojazdu (GVWR) rtęć
– Dopuszczalny nacisk na oś (GAWR) Merkury
– Dopuszczalna masa całkowita zestawu (GCWR) rtęci
– Udźwig rtęci
– Masa własna rtęci
– Trakcja rtęciowa

Nośność to coś więcej niż liczba na etykiecie. Jest to ścisłe ograniczenie tego, co faktycznie można załadować do pojazdu, zanim wpłynie to na bezpieczeństwo, właściwości jezdne lub integralność konstrukcji. Niezależnie od tego, czy pakujesz się na wycieczkę, dźwigasz narzędzia, czy zastanawiasz się, dlaczego zużycie paliwa spadło od ostatniej wycieczki do sklepu, musisz znać swoje ograniczenia. W tym przeglądzie danych z lat 2006-2009 skupiamy się na maksymalnej nośności głównych marek.

Nośność Saturna

Marce Saturn pozostało już niewiele czasu do swojego końca. Modele były integrowane, więc dane szybko stały się skąpe. Jeśli modelu nie ma na liście, może to oznaczać, że dane są niedostępne lub model został wycofany z produkcji w tym roku.

Modele Saturna z 2006 roku

Przekaźnik Udźwig zwiększony do 1350 funtów. Crossover VUE ma ładowność 1331 funtów. Sedan Aeon? Brak dostępnych danych.

Modele Saturna z 2007 roku

Limuzyna Aura ma ładowność 1009 funtów. Duży crossover Outlook to prawdziwy koń pociągowy o ładowności 1678 funtów. Model Ion ustabilizował się na poziomie 1354 funtów. VUE Hybrid oferuje 1511 funtów, nieznacznie pokonując swojego niehybrydowego brata. Pojemność bagażnika Sky Roadster i Aura Hybrid nie jest określona.

Modele Saturna z 2008 roku

Astra hatchback jest lekka i ma maksymalną ładowność 893 funtów. Astra nadal waży 893 funty. Outlook pozostaje mocny i wynosi 1678 funtów. VUE spada do 1000 funtów, a VUE Hybrid spada do 1111 funtów. Dane dla Sky i Aura Hybrid nie są już wyświetlane.

Modele Saturna z 2009 roku

Astra zniknęła. Informacje o Aura i Aura Hybrid nie są wyświetlane. Outlook osiąga najwyższą cenę 1709 GBP. Ion już nie istnieje. VUE ma udźwig 1000 funtów, VUE Hybrid ma udźwig 1111 funtów.

  • Uwaga dotycząca specyfikacji Saturn:* Oprócz dopuszczalnej ładowności pojazdy Saturn mają dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (GVWR), dopuszczalną masę całkowitą osi (GAWR) i dopuszczalną masę całkowitą zestawu (GCWR). Liczby te określają nie tylko zawartość pojazdu, ale także obciążenie, jakie mogą wytrzymać osie i komponenty, w tym uciąg.

Ładunek Potomka

Wczesna oferta Scion była od początku nastawiona na młodszych nabywców i na wydajność. Dane są szczególnie skąpe. W rzeczywistości przez większą część tego okresu konkretne dane dotyczące ładowności tC, xA, xB i xD nie były wyraźnie określone w standardowych tabelach referencyjnych, co zwykle wynika z faktu, że nie stanowiły one kluczowych specyfikacji dla tych lekkich pojazdów dojeżdżających do pracy.

Modele Scion z lat 2006–2009

W latach 2006–2009 coupe tC, hatchback xA, hatchback pudełkowy xB i sedan xD były oznaczone jako „-”. Sugeruje to, że albo dane dotyczące materiałów źródłowych nie są ustandaryzowane, albo pojazdy te są tak lekkie, że ładowność raczej nie będzie czynnikiem ograniczającym dla przeciętnego konsumenta. W tym okresie zawsze skupialiśmy się na tC.

Specyfikacje Scion: Podobnie jak Saturn, pojazdy Scion mają określone dopuszczalne DMC, GAWR, GCWR i masę pojazdu. Ta sekcja ma zazwyczaj minimalny uciąg.

Inteligentna ładowność

smart fortwo to mikrosamochód miejski. Nie jest przeznaczony do transportu towarów.

Inteligentne modele z 2008 roku

Maksymalna ładowność ForTwo wynosi tylko 463 funty. To nie wystarczy na dwie dorosłe osoby i torbę z zakupami.

Inteligentne dane techniczne Uwaga: Inteligentne pojazdy mają dopuszczalną masę całkowitą, GVWR, GAWR, GCWR i masę pojazdu. Fortwo praktycznie nie ma możliwości holowania.

Ładowność Subaru

Subaru znane jest z napędu na wszystkie koła i niezawodnej praktyczności. Dane dotyczące pojemności bagażnika odzwierciedlają połączenie lekkiego sedana i mocnego SUV-a.

Modele Subaru z 2006 roku

B9 Tribeca mieści 1560 funtów. Baja jest nieco lżejsza i waży 1070 funtów. Forester ma ładowność 1060 funtów. Wyposażenie Impreza waha się od 794 funtów (WRX STI) do 1132 funtów (Outback Sport). Sedan Legacy waży 1200 funtów, a kombi 1300 funtów. Outback może unieść do 1245 funtów.

Modele Subaru z 2007 roku

B9 Tribeca ma ładowność 1560 funtów. Forester do 1010 GBP. Impreza sedany i kombi kosztują około 955–995 GBP. Starsza wersja spada do 1055 funtów w przypadku sedana i 1290 funtów w przypadku kombi. Outback znacznie spada do 995 funtów.

Modele Subaru z 2008 roku

Forester pozostaje na poziomie 1010 GBP. Impreza jest lżejsza: 856 funtów w wersji sedan i 976 funtów w wersji kombi. WRX STI poprawiony do 1080 funtów. Starsza wersja nadal wynosi 1055 GBP. Outback nieznacznie wzrósł do 1085 funtów. Tribeca znacznie spadła do 660 funtów. Jest to prawdopodobnie spowodowane zmianą roku modelowego lub zwiększoną masą nowej generacji.

Modele Subaru z 2009 roku

Forester wzrósł do 1230 funtów. Starsza wersja nadal wynosi 1055 GBP. Outback – 1078 GBP. Tribeca pozostaje na poziomie 660 funtów.

Specyfikacje Subaru: Ładowność Subaru jest ściśle powiązana z Dopuszczalną masą całkowitą pojazdu (GVWR), Dopuszczalnym naciskiem na oś (GAWR) i Dopuszczalną masą całkowitą zestawu (GCWR). Ważne jest, aby zrozumieć te różnice podczas holowania i przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Ładowność Suzuki

Wpływ Suzuki słabnie, ale modele takie jak Grand Vitara i XL7 oferują niezawodną praktyczność.

Modele Suzuki z 2006 roku

Aerio utrzymuje 955 funtów. Forenza ma ładowność 981 funtów. Grand Vitara mieści 1175 funtów. Reno waży 941 funtów. XL7 waży 1168 funtów. iloraz inteligencji? Brak informacji.

Modele Suzuki z 2007 roku

Informacje nie są dostępne dla modeli Aerio, Forenza, Grand Vitara, Reno, SX4. XL7 wzrasta do 1626 funtów, co stanowi znaczny wzrost, który może odzwierciedlać zmiany w wyposażeniu i budowie.

Modele Suzuki 2008

Forenza ma ładowność 926 funtów. Grand Vitara waży 1178 funtów. Reno waży 926 funtów. SX4 – 893 funty. XL7 waży 1626 funtów.

Modele Suzuki z 2009 roku

Informacje niedostępne dla modeli Equator i Grand Vitara. SX4 nadal waży 893 funty. Model XL7 został wycofany i nie są wyświetlane żadne informacje.

Dane techniczne Suzuki: Ładowność Suzuki jest powiązana z DMC, GAWR, GCWR, masą pojazdu. Mniejsze pojazdy mają zwykle mniejszą zdolność holowania.

Ładność Toyoty

Linia produktów Toyoty rozciąga się od kompaktowego Yarisa po dużą Tundrę. Nośność jest bardzo zróżnicowana.

Modele Toyoty z 2006 roku

4Runner może utrzymać 1285 funtów. Avalon – 1075 GBP. Camry – 1059 GBP. Corolla waży 1055 funtów. Highlander to bestia ważąca 1840 funtów. Highlander Hybrid – 1605 funtów. Land Cruiser – 1500 funtów. Matrix – 1166 funtów. Prius waży 1085 funtów. RAV4 waży 1130 funtów. Sekwoja – 1510£. Sienna —

Exit mobile version