Większość z nas dokładnie wie, kiedy samochód rodzinny jest przeciążony. Stoisz w sklepie z artykułami wyposażenia wnętrz, ładujesz skrzynię za pudłem ciężkich płytek ceramicznych do kompaktowego hatchbacka. W ciągu kilku minut tylne zawieszenie jest ściskane, tylny zderzak opuszczany jest do asfaltu, a przód samochodu podnosi się. To oczywiste. Ten mały samochód nie został zaprojektowany do takiego obciążenia.
Nawet w przypadku pickupa lub SUV-a wynik będzie podobny, chociaż do uzyskania tego samego ugięcia potrzeba znacznie większej masy. Są zaprojektowane tak, aby wytrzymać duże obciążenia. Ale dom na kółkach? To inna sprawa. Jeśli nie załadujesz absurdalnie dużej ilości sprzętu, możesz nawet nie zauważyć zmiany ciężaru. Rama jest masywna. Zawieszenie jest twarde. Wygląda na to, że możesz go wypełnić, ale nie możesz.
Skąd więc wiesz, że przeciążasz swój samochód kempingowy? Odpowiedź kryje się w jednej konkretnej liczbie: Pojemność ładunkowa (CCC). To nie jest domysł. Jest to sztywny limit obliczony na podstawie podstawowych obliczeń matematycznych i danych producenta.
Matematyka nośności
Aby znaleźć CCC swojego pojazdu kempingowego, należy odjąć określone masy od dopuszczalnej masy pojazdu (GVWR). GVWR to maksymalna masa całkowita, do przewozu której przeznaczony jest pojazd, obejmująca pojazd, pasażerów, ładunek, płyny i paliwo.
Oto podział krok po kroku:
- Zacznij od DMC. Załóż, że ocena wynosi 20 000 funtów.
- Odejmij masę pustego pojazdu (UVW). Jest to masa samochodu kempingowego w chwili, gdy opuścił linię montażową producenta, łącznie z pełnym zbiornikiem paliwa, płynu niezamarzającego i oleju. Jeśli UVW wynosi 14 500 GBP, pozostaje Ci 5500 GBP.
- Odejmij współczynnik masy podkładu (SCWR). Jest to standardowa liczba obliczona poprzez pomnożenie liczby podkładów przez 54 funty. W przypadku jednostki sześcioosobowej jest to 924 funty (6 x 154).
- Odejmij wagę propanu (gazu LPG). Propan waży 4,2 funta na galon. Jeśli twój zbiornik mieści 12 galonów, to 50,4 funta.
- Odejmij wagę świeżej wody. Świeża woda waży 8,3 funta na galon. Jeśli twój zbiornik mieści 25 galonów, to 207,5 funta.
Wykonaj obliczenia:
20 000 (GVWR) – 14 500 (UVW) – 924 (SCWR) – 50,4 (propan) – 207,5 (woda) = 4318,1 funta.
To 4318,1 funta to Twoja pojemność ładunkowa. Jest to maksymalna waga, jaką możesz dodać dla pasażerów, bagażu, sprzętu i wszelkich dodatkowych płynów. Przekroczenie tego limitu zagraża bezpieczeństwu i sterowalności. Jeśli nie masz pewności co do specyfikacji swojego pojazdu, sprawdź stronę internetową producenta lub dokumentację.
Dane dotyczące ładowności pojazdu według marki
W przypadku samochodów osobowych i ciężarowych ładowność często mierzy się w stopach sześciennych. Poniżej znajdują się dostępne specyfikacje wybranych modeli głównych producentów. Należy pamiętać, że liczby te reprezentują objętość dostępną dla ładunku, a nie ograniczenia wagowe.
Nośność Acury
| Rok | Modelka | Ładowność (ft³) |
|---|---|---|
| 2006 | MDX | 81,5 |
| 2006 | RL | 13.1 |
| 2006 | RSX | 25,3 |
| 2006 | TL | 12,5 |
| 2006 | TSX | 13,2 |
| 2007 | MDX | 83,5 |
| 2007 | RL | 13.1 |
| 2007 | RDX | 60,6 |
| 2007 | TL | 12,5 |
| 2007 | TSX | 13,2 |
| 2008 | MDX | 83,5 |
| 2008 | RL | 13.1 |
| 2008 | RSX | 60,6 |
| 2008 | TL | 12,5 |
| 2008 | TSX | 13,2 |
| 2009 | MDX | 83,5 |
| 2009 | RL | 13.1 |
| 2009 | RSX | 60,6 |
| 2009 | TSX | 12,6 |
Dodatkowe dane techniczne Acury:
* GVWR Acura
GAWR Acura
GCWR Acura
*Masa własna Acury
* Ładowność Acury
* Zdolność holowania Acury
Ładowność Audi
| Rok | Modelka | Ładowność (ft³) |
|---|---|---|
| 2006 | A3 | 54,6 |
| 2006 | A4 | 13,4 |
| 2006 | A6 | 15,9 |
| 2006 | A8 | 14,6 |
| 2006 | S4 | 13,4 |
| 2006 | TT | 24,2 |
| 2007 | A3 | 54,6 |
| 2007 | A4 | 13,4 |
| 2007 | A6 | 15,9 |
| 2007 | A8 | 14,6 |
| 2007 | Pytanie 7 | 88,7 |
| 2007 | RS4 | 13,4 |
| 2007 | S4 | 13,4 |
| 2007 | S6 | 13,9 |
| 2007 | S8 | 14,6 |
| 2008 | A3 | 54,6 |
| 2008 | A4 | 10.2 |
| 2008 | A5 | 16.1 |
| 2008 | A6 | 15,9 |
| 2008 | A8 | 14,6 |
| 2008 | Pytanie 7 | 88,7 |
| 2008 | R8 | 3,5 |
| 2008 | RS4 | 13,4 |
| 2008 | S4 | 13,4 |
| 2008 | S5 | 16.1 |
| 2008 | S6 | 15,9 |
| 2008 | S8 | 14,6 |
| 2008 | TT | 8,8 |
| 2009 | A3 | 54,6 |
| 2009 | A4 | 10.2 |
| 2009 | A5 | 16,1 |
| 2009 | A8 | 14,6 |
| 2009 | Pytanie 7 | 88,7 |
| 2009 | R8 | 3,5 |
| 2009 | S4 | 10.2 |
| 2009 | S5 | 16,1 |
Dane nie kłamią. Jeśli szukasz używanej wozidła z połowy lub końca XXI wieku, musisz dokładnie wiedzieć, co zmieści się w bagażniku lub za trzecim rzędem siedzeń. Ogólne porady dotyczące „przestronnych wnętrz” są bezużyteczne, gdy próbujesz zmieścić deskę surfingową, pianino lub paletę części zamiennych.
Poniżej znajdują się dokładne dane dotyczące przestrzeni ładunkowej w stopach sześciennych dla modeli Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler i Dodge od 2006 do 2009 roku.
Analiza ładunku Buicka
Oferta Buicka w tym okresie była niezwykle zróżnicowana. Były sedany, które ledwo mieściły się w torbie do supermarketu, i pełnowymiarowe SUV-y, które mogły połknąć mały samochód.
Modele Buicka z 2006 roku
Buick Rainier był praktycznym wyborem dla rodzin, które potrzebowały prawdziwej funkcjonalności, oferując 80,1 stóp sześciennych przestrzeni. Minivan Terraza był zdecydowanym liderem z 136,5 stopami sześciennymi.
Dla nabywców sedanów LaCrosse i Lucerne były skromnymi modelami. Otrzymasz odpowiednio 16 stóp sześciennych i 17 stóp sześciennych. Niewiele jak na bagażnik, ale jak na ten segment jest odpowiedni. SUV Rendezvous znajdował się pomiędzy 108,9 stóp sześciennych.
Modele Buicka z 2007 roku
Linia nieco się ustabilizowała. Rainier utrzymane 80,1 stóp sześciennych. Rendezvous pozostało na poziomie 108,9 stóp sześciennych. Sedany LaCrosse i Lucerne pozostały niezmienione i wynosiły 16 i 17 stóp sześciennych.
Modele Buicka z 2008 roku
Pojawiła się nowa Enklawa oferująca 116,2 stóp sześciennych. To był znaczący skok w porównaniu ze starym Rendezvous. Starsze modele LaCrosse i Lucerna pozostają niezmienione i wynoszą 16 i 17 stóp sześciennych.
Modele Buicka z 2009 roku
Enklawa nieznacznie obniżyła tę liczbę do 115 stóp sześciennych. LaCrosse i Lucerna w dalszym ciągu utrzymywały się na stałym poziomie 16 i 17 stóp sześciennych.
Kluczowe wnioski na wynos: Jeśli potrzebujesz objętości, jedyne realne opcje to Buick Terraza (2006) lub Enclave (2008-2009). Sedany lepiej nadają się na wypady na kawę, a nie na kemping.
Analiza przestrzeni ładunkowej Cadillaca
Cadillac połączył tutaj luksus z użytecznością. Warianty Escalade oferowały znaczną ładowność, podczas gdy sedany były ciasne.
Modele Cadillaca z 2006 roku
Escalade ESV był królem długiego rozstawu osi wynoszącego 131,6 stóp sześciennych. Standardowa Escalade oferowała 104,6 stóp sześciennych. Pickup Escalade EXT nie miał określonej użytecznej objętości ładunku (oznaczonej jako „-”).
Zwrotnica SRX zapewniła 69,5 stóp sześciennych. W sedanach było ciasno. DTS oferował najwięcej miejsca przy 18,8 stóp sześciennych, podczas gdy CTS, STS i STS-V oscylowały wokół 12,5–13,8 stóp sześciennych. Kabriolety XLR i XLR-V ledwo były w stanie przewozić ładunek, oferując zaledwie 11,6 stopy sześciennej.
Modele Cadillaca z 2007 roku
Escalade rozszerza się nieznacznie do 108,9 stóp sześciennych, a ESV rozciąga się do 137,4 stóp sześciennych. SRX pozostało na poziomie 69,5 stóp sześciennych. DTS pozostał najbardziej przestronnym sedanem z 18,8 stóp sześciennych. Pozostała część linii sedanów (CTS, STS, XLR) zachowała swoje osiągi.
Modele Cadillaca z 2008 roku
Escalade i ESV utrzymane 108,9 i 137,4 stóp sześciennych. Przestrzeń bagażnika CTS nieznacznie wzrosła do 13,6 stóp sześciennych. DTS pozostał na poziomie 18,8 stóp sześciennych. Modele SRX, STS i XLR pozostają niezmienione pod względem przestrzeni ładunkowej.
Modele Cadillaca z 2009 roku
Oferta obejmuje Escalade Hybrid o pojemności 69,5 stóp sześciennych (uwaga: prawdopodobnie tylko tylna przestrzeń ładunkowa, ponieważ ma takie same wymiary jak SRX). SRX spada do 13,8 stóp sześciennych – znaczna redukcja prawdopodobnie ze względu na umieszczenie akumulatora układu hybrydowego w bagażniku. Escalade i ESV utrzymane 108,9 i 137,4 stóp sześciennych. Modele DTS, CTS, STS i XLR pozostają niezmienione w stosunku do poprzednich lat.
Dlaczego to ma znaczenie: Zmniejszenie przestrzeni ładunkowej SRX na rok 2009 to konkretny szczegół, który kupujący powinni sprawdzić. Jeśli szukasz luksusowego pojazdu do przewozu ładunków, zdecydowanym zwycięzcą jest Escalade ESV o pojemności ponad 137 stóp sześciennych.
Ładność Chevroleta
Chevrolet miał najszerszą gamę modeli, od małych subkompaktów po masywne samochody dostawcze.
Modele Chevroleta z 2006 roku
Furgonetka Express była potworem o 225,1 stopach sześciennych. Minivan Uplander oferował 120,1 stóp sześciennych. TrailBlazer EXT w zestawie 107,4 stóp sześciennych.
Hatchback HHR był wszechstronny i miał 63,1 stóp sześciennych. SUV Equinox oferował 68,6 stóp sześciennych. Sedan Aveo miał 42 stopy sześcienne ze złożonymi siedzeniami.
Sedany, takie jak Impala (18,6 stopy sześciennej ) i Malibu (15,4 stopy sześciennej ) były standardem. Kobalt oferowany 13,9 stóp sześciennych. Corvette miała w nosie 22,4 stopy sześciennej.
Pickupy i duże SUV-y, takie jak Silverado 1500, Suburban 1500 i Tahoe nie miały określonej objętości bagażnika (oznaczonej jako „-”), ponieważ w przeciwnym razie mierzy się je na podstawie objętości łóżka lub całkowitej objętości wnętrza.
Modele Chevroleta z 2007 roku
Suburban 1500/2500 ostatecznie oferuje przestrzeń ładunkową na poziomie 137,4 stóp sześciennych. Tahoe oferowało 108,9 stóp sześciennych. TrailBlazer miał 80,1 stóp sześciennych.
HHR spadła nieznacznie do 57,7 stóp sześciennych, podczas gdy wersja użytkowa HHR Panel oferowała 62,7 stóp sześciennych. Równonoc zmniejszona do 67,1 stóp sześciennych. Corvette doświadczyła ogromnej redukcji, spadając do 11 stóp sześciennych. Aveo 5 (kombi) oferowany 42 stopy sześcienne.
Modele Chevroleta 2008
Suburban i Tahoe (w tym nowy Tahoe Hybrid ) utrzymują 137,4 i 108,9 stóp sześciennych. TrailBlazer pozostał na poziomie 80,1 stóp sześciennych.
Bagażnik Malibu został nieznacznie zmniejszony do 15,1 stóp sześciennych (również w wersji hybrydowej). HHR i HHR Panel utrzymały 57,7 i 62,7 stóp sześciennych. Równocna pozostała na poziomie 67,1 stóp sześciennych. Pojemność furgonetki Express pozostała 225,1 stóp sześciennych.
Modele Chevroleta 2009
Traverse zadebiutował z 117,5 stopami sześciennymi. Van Express (1500/2500/3500) wszystkie oferowane **2
Ładowność Forda
Oferta pojazdów Forda od 2006 do 2009 roku wykazuje wyraźny podział. Z jednej strony są to duże samochody ciężarowe i dostawcze o ogromnej pojemności, z drugiej samochody osobowe zajmujące bardzo mało miejsca.
Modele z 2006 roku
Sedan Crown Victoria oferował pojemność 20,6 stopy sześciennej. To mniej więcej tyle, ile mieści się w dużej walizce. A co z vanami serii E? To były prawdziwe konie pociągowe. Wszystkie modele E-150, E-250 i E-350 Super Duty miały pojemną przestrzeń ładunkową o pojemności 256,5 stóp sześciennych. Niezależnie od tego, czy trzeba było przewieźć motocykl, pianino, czy po prostu całą masę płyt kartonowo-gipsowych, te samochody dostawcze wykonały to zadanie bez problemu.
SUV-y i crossovery zajmowały pozycję pośrednią. Ford Escape miał 66,3 stóp sześciennych. Nieco niższą ocenę 65,5 uzyskała hybrydowa wersja Escape. Explorer był większy i miał 85,8. Sedan Five Hundred oferował pojemność 21,2 stóp sześciennych. Hatchback Focusa miał pojemność 40,2 stóp sześciennych. Minivan Freestar miał przyzwoitą pojemność 134,3 stóp sześciennych. Crossover Freestyle dorównywał Explorerowi pod względem objętości i wynosił 86,1 stóp sześciennych.
Małe samochody były ciasne. Fusion miał 15,8 stóp sześciennych. Supersamochód GT miał zaledwie 1 stopę sześcienną. Mustang coupe miał 9,7 stóp sześciennych. Pickup Ranger miał z boku przestrzeń ładunkową o pojemności 18,1 stóp sześciennych. Sedan Taurus miał pojemność 17 stóp sześciennych. W przypadku ciężarówek F-150, F-250 i F-350 nie określono konkretnych stóp sześciennych, prawdopodobnie ze względu na zmienność konfiguracji łóżka i stylu kabiny.
Modele 2007
Korona Wiktorii pozostała na poziomie 20,6. Samochody dostawcze serii E utrzymały wynik 256,5.
Pojawiły się nowe modele. Crossover Edge zadebiutował z pojemnością 69,6 stóp sześciennych. Ekspedycja dodała 108,2, a rozciągnięta Ekspedycja EL zwiększyła tę liczbę do 130,8. Pickup Explorer Sport Trac oferował 44,4. Ostrość pozostała na poziomie 40,2. Minivan Freestar wzrósł nieznacznie do 137,2. Fuzja pozostała na poziomie 15,8. Mustang pozostał na poziomie 9,7.
Ranger zniknął z tej listy. Ciężarówki serii F nadal nie miały określonej liczby stóp sześciennych.
Modele 2008
Samochody dostawcze serii E nieznacznie spadają do 230,6 stóp sześciennych. Dlaczego? Prawdopodobnie wynika to ze zmiany układu wnętrz lub definicji powierzchni użytkowej. To wciąż ogromna ilość.
Edge pozostał na poziomie 69. Ucieczka wyniosła 66,3. Escape Hybrid nieznacznie poprawia się do 66. Ekspedycja utrzymuje 108,2. Ekspedycja EL utrzymała 130,8. Explorer pozostał na poziomie 85,8. Explorer Sport Trac pozostał na poziomie 44,4.
Focus zniknął z tej konkretnej listy. Fuzja utrzymana 15,8. Mustang zachował 9,7. Ranger powrócił z wynikiem 18,1. Byk wzrósł do 21,2. Nowy crossover Taurus X oferował 85,5. Do listy dołącza ciężka ciężarówka F-450, ale nie ma na niej liczby stóp sześciennych.
Modele 2009
Samochody dostawcze serii E pozostały na poziomie 230,6. Edge pozostał na poziomie 69. Ucieczka wyniosła 66,3. Wersja hybrydowa Escape nieznacznie wzrasta do 66,1. Ekspedycja wzrosła nieznacznie do 108,3. Explorer pozostał na poziomie 85,8. Explorer Sport Trac pozostał na poziomie 44,4.
Crossover Flex zadebiutował z pojemnością 83,2 stóp sześciennych. Ostrość spadła do 13,8. Fuzja pozostała na poziomie 15,8. Mustang pozostał na poziomie 9,7. Byk pozostał na poziomie 21,2. Byk X pozostał na poziomie 85,5.
Ciężarówki Ranger i F-150/F-450 nadal nie miały określonych wartości stóp sześciennych w tym zestawie danych.
“Jeśli musisz przewieźć sofę, van serii E będzie Twoim przyjacielem. Jeśli przewozisz materac, odpowiedni może okazać się Expedition EL. Jeśli przewozisz jedno miejsce, bagażnik Mustanga będzie bardzo ciasny.”
Dodatkowe funkcje Forda:
– DMC Forda
-GAWR Forda
– GCWR Forda
– Masa własna Forda
– Ładowność Forda
– Możliwość holowania Forda
Ładowność GMC
GMC pozostało przy swojej strategii. Samochody dostawcze były ogromne. SUV-y były stabilne. Ciężarówki? Ponownie nie określono stóp sześciennych, podobnie jak w przypadku Forda.
Modele z 2006 roku
Pickup Canyon nie miał określonej ładowności. SUV Envoy miał 43,7 stóp sześciennych. Envoy XL był mniejszy i miał 23,4. Wszystkie vany Savana 1500, 2500 i 3500 miały imponującą objętość 225,1 stóp sześciennych. Przetworniki Sierra (1500, 2500, 3500) nie miały określonych stóp sześciennych. SUV Yukon miał 63,6 stóp sześciennych. Yukon XL miał 45,7 stóp sześciennych.
Modele 2007
Nowy crossover Acadia zadebiutował z pojemnością 19,7 stóp sześciennych. Kanionu nadal nie było. Poseł pozostał na poziomie 43,7. Samochody dostawcze Savana utrzymały notę 225,1. Przetworniki Sierra nadal nie miały określonych stóp sześciennych. Jukon spadł nieznacznie do 60,3. Yukon XL wzrósł nieznacznie do 45,8.
Modele 2008
Acadia wzrosła do 25,5. Kanionu nadal nie było. Poseł pozostał na poziomie 43,7. Samochody dostawcze Savana pozostały na poziomie 225,1. Nadal brakowało przetworników Sierra. Jukon pozostał na poziomie 60,3. Nowy Yukon Hybrid był znacznie mniejszy i miał 16,9. Yukon XL pozostał na poziomie 45,8.
Modele 2009
Acadia pozostała na poziomie 25,5. Kanionu nadal nie było. Poseł pozostał na poziomie 43,7. Samochody dostawcze Savana pozostały na poziomie 225,1. Nadal brakowało przetworników Sierra. Sierra Hybrid nie miała znaczenia. Jukon pozostał na poziomie 60,3. Hybryda Yukon pozostała na poziomie 16,9. Yukon XL pozostał na poziomie 45,8.
Dodatkowe funkcje GMC:
– GVWR GMC
-GAWR GMC
– GCWR GMC
– Masa własna GMC
– Ładowność GMC
– Udźwig GMC
Ładowność Hondy
Wyniki Hondy są spójne. Małe samochody miały małe bagażniki. Minivany miały ogromne wnętrza. SUV-y zajmowały pozycję pośrednią.
Modele z 2006 roku
Accord sedan miał 12,8 stóp sześciennych. Bliższa była hybrydowa wersja Accorda – 11.2. Hatchback Civic był zaskakująco przestronny – miał 72 stopy sześcienne. Wersja hybrydowa Civica była niewielka – 11,5. SUV CR-V miał pojemność 10,4 stóp sześciennych. SUV Element był duży i miał 74,6 stóp sześciennych. Insight miał 16,3 stóp sześciennych. Minivan Odyssey miał ogromną pojemność 147,4 stóp sześciennych. Pilot SUV miał 87,6 stóp sześciennych. Pickup Ridgeline miał 41,4 stóp sześciennych. Samochód sportowy S2000 był malutki – miał 5 stóp sześciennych.
Modele 2007
Accord wzrósł do 14. Hybrydowa wersja Accord pozostała na poziomie 11,2. Civic wzrósł do 72,9. Hybrydowa wersja Civica pozostaje na poziomie 11,5. CR-V pozostał na poziomie 10,4. Element pozostał na poziomie 74,6. Nowy hatchback Fit oferował 41,9 stóp sześciennych. Odyseja pozostała na poziomie 147,4. Pilot pozostał na poziomie 87,6. Linia grzbietu pozostała na poziomie 41,4. S2000 pozostał na poziomie 5.
Modele 2008
Accord spadł do 11,9. Civic spadł znacząco do 35,7. Dlaczego? Civic nowej generacji miał inną konstrukcję hatchbacka i mniejszą przestrzeń nad głową z tyłu, co miało wpływ na stopy sześcienne lub pomiar przestrzeni użytkowej. Hybrydowa wersja Civica pozostaje na poziomie 11,5. CR-V pozostał na poziomie 10,4. Element pozostał na poziomie 74,6.
Ładowność Jeepa od 2006 do 2009 roku
Pod koniec XXI wieku Jeep był zajęty poważnym podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Commander z 2006 roku oferował 68,7 stóp sześciennych przestrzeni. Tuż za nim plasował się Grand Cherokee z notą 67,4. Liberty dała ci 69. A Wrangler? Razem 45,8. Jak na pudełkowaty SUV, jest trochę ciasno.
W 2007 roku sytuacja uległa zmianie. Pojawił się kompas o objętości 53,6. Patriota przyniósł 62,7. Wrangler w końcu dojrzał, zwiększając pojemność skokową do 61,2. Liberty utrzymał się na stałym poziomie 69. Commander nieznacznie wzrósł do 68,9. Grand Cherokee pozostał na poziomie 67,4.
W 2008 roku Wrangler Unlimited był zdecydowanym liderem z pojemnością 86,8 stóp sześciennych. Standardowy Wrangler pozostał na poziomie 61,2. Dowódca spadł nieznacznie do 68,5. Wolność spadła do 64,2. Kompas i Patriot pozostały na swoich miejscach. Grand Cherokee nadal miał 67,4.
Rok 2009 nie przyniósł wielu zmian w Jeepie. Commander, Compass, Grand Cherokee i Patriot utrzymały swoje poprzednie wyniki. Wrangler i Unlimited pozostały dokładnie tam, gdzie były. Wolność pozostała na poziomie 64,2.
Jeśli szukasz wydajności Jeepa ładowności na przestrzeni lat, Unlimited Wrangler jest wyraźnym zwycięzcą pod względem objętości. Commander to niezawodna opcja ze średniej półki. Standardowy Wrangler jest najmniej praktyczny do przewożenia ładunku.
Przejście Kii z minivanów na crossovery
W tym okresie podejście Kia do kosmosu zmieniło się radykalnie. W 2006 roku minivan Sedona był gigantem. Oferował ogromną objętość 141,5 stóp sześciennych. Hatchback Spectra 5 uzyskał wynik 52,8. Sportage dał ci 66,6. Sorento dorównało Sportage’owi z notą 66,4. Amanti i Optima były sedanami z małymi bagażnikami. Amanti miał 15,5. Optima ma 14,8. Sedan Rio miał ciasne 11,9. Hatchback Rio 5 otworzył się 49,6. Sedan Spectra miał 12,2.
W 2007 roku do użytku weszło Rondo o pojemności 74,4 stóp sześciennych. Sedona spadła nieznacznie do 121,3. Rio 5 spadło do zaledwie 15,8. Dlaczego? Być może przeprojektowali wnętrze. Pozostała część składu pozostaje w dużej mierze niezmieniona. Sorento i Sportage utrzymały odpowiednio noty 66,4 i 66,6. Amanti wzrósł nieznacznie do 15,9.
Rok 2008 był dziwnym rokiem dla Rio 5. Wynik wzrósł do 49,6. Rondo, Sedona, Sorento, Spectra 5 i Sportage pozostały na swoich miejscach. Amanti pozostał na poziomie 15,9.
Rok 2009 był rokiem czystki. Z listy zniknęły Amanti, Optima, Rondo, Sedona, Sorento, Sportage i Rio 5. Pozostało tylko nowe Borrego o pojemności 97,6 stóp sześciennych. Spectra i Spectra 5 pozostały z wynikami odpowiednio 12,2 i 52,8.
Borrego jest tutaj kluczem, jeśli chcesz uzyskać dane o ładowności Kia. To średniej wielkości SUV o dużej przestrzeni. Stara Sedona była większa, ale już jej nie ma. Sorento i Sportage były niezawodnymi ciężarówkami, jeśli można je znaleźć z tego okresu.
Luksusowa wielkość Land Rovera
Land Rover bawił się liczbami w sposób niemal przypadkowy. Range Rover z 2006 roku oferował 74,9 stóp sześciennych. Range Rover Sport miał 71, a LR3 miał ogromne 90,3.
Rok 2007 kontynuował ten schemat. LR3 pozostał na poziomie 90,3. Range Rover – 74,9. Sportu – 71.
Rok 2008 był momentem dziwności. Głośność LR3 spadła do 9,9. Czekać. 9,9? Może to nie być prawidłowe w przypadku całkowitej pojemności. Może to być błąd pomiaru w danych źródłowych lub być może jest on specyficzny dla konkretnej konfiguracji. Range Rover spadł do 35,1. Sport pozostał na 71. W tym roku nie ma danych liczbowych dla LR2.
2009 poprawiono LR3, przywracając go do 90,3. LR2 pojawił się z notą 58,9. Range Rover skorygowany nieznacznie do 74,2. Sport pozostał na 71. miejscu.
Jeśli chodzi o ładowność Land Rovera, LR3 jest wyjątkową opcją, jeśli pominąć anomalię z 2008 roku. Oferuje prawie 100 metrów sześciennych. Range Rover Sport – stabilny 71. LR2 – bardziej kompaktowa, miejska wersja o pojemności 58,9.
Precyzja i przestrzeń hybrydowa Lexusa
Lexus mierzy ładunek z chirurgiczną precyzją. W 2006 roku ES 330 oferował 14,5. GS 300 i 430 były blisko 12,7. IS 250 i 350 miały 13. LS 430 to hojne 20,2. Kabriolet SC 430 był malutki – 8,8. SUV-y opowiadały inną historię. RX 330 i RX 400h wyniosły 84,7. GX 470 miał 77,5. LX 470 był ogromny przy 90,4.
Rok 2007 przyniósł GS 350 z silnikiem 12,7. GS 450h znacząco spadł do 7,5. LS 460 miał 18, RX 350 miał 85. RX 400h pozostał na poziomie 84,7. GX 470 pozostał na poziomie 77,5. LX 470 pozostał na poziomie 90,4. ES 350 nieznacznie wzrasta do 14,7.
W 2008 roku wprowadzono IS-F z wynikiem 13,3. LS 600h miał 18. LX 570 miał 15,5. RX 350 spada do 38,3? Ponownie prawdopodobnie konkretny pomiar lub literówka w źródle. RX 400h pozostał na poziomie 84,7. SC 430 pozostał na poziomie 8,8.
W 2009 roku IS-F zniknął z listy. LX 570 podskoczył do 83,1. RX 350 powrócił do 85. ES 350, GX 470, IS 350, IS 250 i SC 430 utrzymały swoje poprzednie numery.
LX 570 i RX 350 to królowie cargo Lexusa tutaj. Oferują ponad 80 stóp sześciennych. Sedany są skromne. GS 450h jest zaskakująco mały w środku.
Pełnowymiarowa obecność Lincolna
Lincolnowi zależało przede wszystkim na rozmiarze. W 2006 roku Navigator był czołgiem. 104,8 stóp sześciennych. Pickup Mark LT oferował 47,9. Sedan Town Car dał 21,1. LS wynosił 13,5. Zefir miał 15,8 lat.
W 2007 roku MKX przybył z oceną 69. MKZ miał 15,8. Navigator spadł nieznacznie do 103,5. Town Car pozostał na poziomie 21,1. Mark LT utrzymał 47,9.
Rok 2008 zachował ten skład. MKX, MKZ, Mark LT, Navigator i Town Car zachowały swoje numery.
W 2009 roku dodano MKS z oceną 18,7. Navigator ponownie wzrósł do 104,7. MKX, MKZ i Town Car pozostają niezmienione.
Jeśli potrzebujesz ładowności Lincolna dla dużych rodzin lub luksusowego transportu, odpowiedzią jest Navigator. Stale przekracza 100 stóp sześciennych. MKX to solidna alternatywa, jeśli chcesz czegoś mniejszego, ale wciąż przestronnego – 69.
Różnorodna oferta Mazdy
Mazda oferowała szeroką gamę opcji. MPV z 2006 roku miał ogromną pojemność 127 stóp sześciennych. Mazda6 sedan miała 58,7. Crossover Tribute wyniósł 66,8. Minivan Mazda5 miał 44,4. Mazda3 miała 31,2. MX-5 Miata był malutki przy 5,3. RX-8 miał 7,6. MazdaSpeed6 była blisko 12,4. Ciężarówki serii B (B2300, B3
Znalezienie odpowiedniego miejsca: Ładowność MINI, Mitsubishi i Nissan (2006–2009)
Nie pakuj samochodu dla pudeł, które posiadasz, ale dla luk, które musisz wypełnić. Jeśli przewozisz wystarczającą ilość sprzętu, mebli lub artykułów spożywczych, że bagażnik się ugina, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, ile metrów sześciennych masz przestrzeni. Poniższe dane obejmują popularne modele na rynku wtórnym od połowy do końca XXI wieku. To nie są tylko liczby losowe. Są to rygorystyczne ograniczenia dostosowane do Twoich potrzeb.
MINI
Małe samochody słyną z za małych bagażników, ale Clubman zmienia tę zasadę. Jeśli potrzebujesz ładowności MINI na swój weekendowy sprzęt, Clubman jest Twoim jedynym wyborem. Zarówno Cooper Hardtop, jak i Cabrio są kompaktowe i ledwo mieszczą się w torbie dziennej.
Objętość bagażnika w zależności od modelu MINI i roku
| Rok | Modelka | Objętość (stopy sześcienne) |
|---|---|---|
| 2006 | Cooper Cabrio | 21,4 |
| 2006 | Cooper Hardtop | 25,0 |
| 2007 | Cooper Cabrio | 21,4 |
| 2007 | Cooper Hardtop | 24,0 |
| 2008 | Cooper Clubman | 32,8 |
| 2008 | Cooper Cabrio | 21,4 |
| 2008 | Cooper Hardtop | 24,0 |
| 2009 | John Cooper Works Hardtop | 24,0 |
| 2009 | Klubowicz Johna Coopera Works | 32,8 |
Warianty JCW nie zapewniają korzyści pod względem objętości. Wręcz przeciwnie, tracą je z powodu modyfikacji mających na celu poprawę wydajności. Jeśli ważna jest dla Ciebie głośność, wybierz Clubmana.
Mitsubishi
Mitsubishi oferuje dziwną mieszankę sedanów, które są w zasadzie pudełkami po butach, i SUV-ów, które mogą połknąć urządzenia. Wyjątkiem są tu modele Endeavour i Montero. Pomimo swojego wieku Montero oferuje ogromną objętość. Outlandery różnią się znacznie w zależności od roku i poziomu wyposażenia.
Objętość bagażnika w zależności od modelu i roku produkcji Mitsubishi
| Rok | Modelka | Objętość (stopy sześcienne) |
|---|---|---|
| 2006 | Zaćmienie | 15,7 |
| 2006 | Staraj się | 76,4 |
| 2006 | Galanta | 13,3 |
| 2006 | Lansjer | 11,3 |
| 2006 | Montero | 91,7 |
| 2006 | Outlander | 60,3 |
| 2006 | Najeźdźca | 37,1 |
| 2007 | Zaćmienie | 15,7 |
| 2007 | Staraj się | 40,7 |
| 2007 | Galanta | 13,3 |
| 2007 | Outlander | 36,2 |
| 2008 | Zaćmienie | 15,7 |
| 2008 | Staraj się | 40,7 |
| 2008 | Galanta | 13,3 |
| 2008 | Lansjer | 11,6 |
| 2008 | Outlander | 72,6 |
| 2009 | Zaćmienie | 15,7 |
| 2009 | Galanta | 13,3 |
| 2009 | Lansjer | 11,6 |
Należy pamiętać, że Raider zniknął po 2006 roku. W 2007 roku wielkość sprzedaży Endeavour spadła o połowę. To znaczący spadek jak na SUV-a średniej wielkości. Coś się zmieniło w układzie wnętrza lub sposobie pomiaru.
Nissana
Oferta Nissana obejmuje samochody sportowe, pojazdy rodzinne i minivana Quest (najlepszą ciężarówkę). Jeśli chcesz przenieść pianino, sprawdź Quest. Model 350Z powstał z myślą o kierowcach, a nie o przewoźnikach towarowych.
Do 2008 roku pojemność skokowa Altimy została znacznie zmniejszona, prawdopodobnie ze względu na umieszczenie akumulatora hybrydowego i konstrukcję tylnego siedzenia.
Bagażnik Nissana w zależności od modelu i roku
| Rok | Modelka | Objętość (stopy sześcienne) |
|---|---|---|
| 2006 | 350Z | 4.1 |
| 2006 | Altima | 15,6 |
| 2006 | Armada | 97,1 |
| 2006 | Maksym | 15,5 |
| 2006 | Murano | 81,6 |
| 2006 | Tropiciel | 79,2 |
| 2006 | Zadanie | 148,7 |
| 2006 | Sentra | 11,6 |
| 2006 | Xterra | 65,7 |
| 2007 | 350Z | 4.1 |
| 2007 | Altima | 15,3 |
| 2007 | Altima Hybrydowa | 10.1 |
| 2007 | Armada | 97,1 |
| 2007 | Maksym | 15,5 |
| 2007 | Murano | 81,6 |
| 2007 | Tropiciel | 79,2 |
| 2007 | Zadanie | 145,7 |
| 2007 | Sentra | 13.1 |
| 2007 | Odwrotnie | 50,4 |
| 2007 | Xterra | 65,7 |
| 2008 | 350Z | 4.1 |
| 2008 | Altima | 7,4 |
| 2008 | Altima Hybrydowa | 10.1 |
| 2008 | Armada | 97,1 |
| 2008 | Maksym | 15,5 |
| 2008 | Tropiciel | 79,2 |
| 2008 | Zadanie | 148,1 |
| 2008 | Włóczęga | 98,0 |
| 2008 | Sentra | 97,0 |
| 2008 | Tytan | 126,0 |
| 2008 | Odwrotnie | 95,0 |
| 2008 | Xterra | 65,7 |
| 2009 | Altima | 7,4 |
| 2009 | Altima Hybrydowa | 10.1 |
| 2009 | Armada | 97,1 |
| 2009 | GT-R | 8,8 |
| 2009 | Maksym | 14,2 |
| 2009 | Murano | 64,0 |
| 2009 | Tropiciel | 79,2 |
| 2009 | Zadanie | 148,1 |
| 2009 | Włóczęga | 28,9 |
| 2009 | Tytan | (Nie podano danych) |
| 2009 | Odwrotnie | 50,4 |
| 2009 | Xterra | 65,7 |
Pickup Titan z 2008 roku ma 126 stóp sześciennych. To jest przedział ładunkowy (nadwozie). Nie należy tego mylić z przestrzenią ładunkową w kabinie. Być może 97 stóp sześciennych Sentry 2008 to błąd w oryginalnych danych, a może dodanie składanego tylnego siedzenia zawyża standardową przestrzeń ładunkową do nierealistycznego poziomu. Traktuj tę liczbę z przymrużeniem oka. Quest nadal jest królem tej listy.
Praktyczność Maxima: Pontiac, Porsche, Saab, Saturn (2006–2009)
Pontiac umierał. Jest to widoczne w zmniejszeniu produkcji i zaprzestaniu produkcji Montana SV6. Vibe to mądry wybór, dzielący przestrzeń z Matrixem, ale nie wydaje się zbyt praktyczny. Porsche to Porsche. Nie kupujesz 911, żeby załatwiać sprawy. Kupujesz, żeby cierpieć w dobrym stylu.
Pontiaca
Montana SV6 to minivan w przebraniu. Oferuje szeroką przestrzeń
Toyota zmniejsza bagażnik i poszerza vana
Jeśli spojrzeć na stan japońskiego importu od końca 2000 roku, liczby mogą zmieniać się bardzo szybko. Weźmy jako przykład Toyotę Avalon z 2007 roku. Powierzchnia ładunkowa wzrosła do 41,4 stóp sześciennych, ale w latach 2008 i 2009 powróciła do 14,4 stóp sześciennych. Dlaczego występuje to dziwne zachowanie? Być może jest to połączenie zmian wewnętrznych i przenikania akumulatorów hybrydowych z innych modeli.
Hybrydy są szczególnie ograniczone pod względem przestrzeni. Highlander Hybrid z 2006 roku oferował zaledwie 10,5 stopy sześciennej. Do 2007 r. liczba ta wzrosła prawie trzykrotnie do 80,6 stóp sześciennych i utrzymywała się na stałym poziomie w latach 2008 i 2009. Prius ucierpiał jeszcze bardziej, spadając z 16,1 stóp sześciennych w 2006 r. do 14,4 stóp sześciennych w 2007 r. i utrzymując się na tym poziomie przez następne dwa lata.
SUV-y opowiadają inną historię. W latach 2006–2009 Toyota 4Runner miała pojemność skokową 75,1 stóp sześciennych. RAV4 również nie mrugnął, utrzymując pojemność 73 stóp sześciennych przez cztery lata. Jednak Land Cruiser przeszedł pewne zmiany. W 2006 r. wyniósł 20,8 stóp sześciennych, wzrósł do 90,8 w 2007 r. i ustabilizował się na poziomie 81,7 stóp sześciennych w latach 2008 i 2009.
Matrix początkowo sprawdził się w latach 2006 i 2007 z pojemnością 53,2 stóp sześciennych. Następnie w 2009 r. wzrosła do 61,5 stóp sześciennych. Sequoia nieznacznie spadła z 128,1 stóp sześciennych w 2006 r. do 120,8 stóp sześciennych w 2008 i 2009 r. Tymczasem Sienna utrzymała pozycję króla transportu rodzinnego, oferując 148,9 stóp sześciennych w latach 2006–2009.
Należy pamiętać, że pickupy takie jak Tacoma i Tundra nie są uwzględnione w tym zestawie danych bez informacji o ładowności, ponieważ pojemność skrzyni różni się w zależności od konfiguracji kabiny i długości leżanki.
Przewaga kombi VW i przestrzeń Golfa GTI
Volkswagen aktywnie podbija rynek kombi. Volkswagen Jetta Sport Wagon 2009 ma 66,9 stóp sześciennych. Passat kombi był sprzedawany od 2007 do 2009 roku i miał pojemność skokową 61,8 stóp sześciennych. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, Routan 2009 oferuje ogromną pojemność 141 stóp sześciennych, znacznie więcej niż standardowy sedan.
Golf i GTI dzielą przestrzeń, ale liczby się zmieniły. Golf 2006 ma pojemność 41,8 stóp sześciennych. GTI osiągnął ten poziom w 2006 r., ale w 2007 r. wzrósł do 46 stóp sześciennych i utrzymał tę liczbę do 2009 r. W latach 2007–2009 w przypadku Rabbita (w zasadzie północnoamerykańskiego golfa) pojemność 46 stóp sześciennych utrzymywała się na stałym poziomie 46 stóp sześciennych.
Małe samochody są nadal małe. Kabriolety Beetle są małe i zajmują zaledwie 5 stóp sześciennych przestrzeni w modelach z lat 2006, 2007 i 2008. Coupe jest lepsze, ma 27,1 stóp sześciennych. We wszystkich wymienionych latach pojemność sedana Jetta utrzymywała się na stabilnym poziomie 16 stóp sześciennych.
SUV Touareg oferował 71 stóp sześciennych przestrzeni w latach 2006, 2007 i 2008. Został wznowiony w 2009 roku jako Touareg 2, nadal mając 71 stóp sześciennych. Wprowadzony na rynek w 2009 roku Tiguan ma pojemność 56,1 stóp sześciennych. Przestrzeń w kabriolecie Eos jest niewielka i w latach 2007–2009 zajmowała zaledwie 10,5 stopy sześciennej. W 2008 roku R32 (model sportowy Golfa) miał pojemność 43,4 stóp sześciennych.
Praktyczna wersja Volvo
Volvo to skandynawska praktyczność. Crossovery V70 i XC70 zostały zbudowane z myślą o trwałości. V70 z 2006 r. oferował 71,4 stopy sześciennej. Dotyczy to również XC70. W roku 2008 pojemność skokowa V70 nieznacznie wzrosła do 72,1 stóp sześciennych, podczas gdy XC70 pozostała na poziomie 72 stóp sześciennych. Dane te nie zmieniły się w roku 2009.
Pojemność SUV-a XC90, która w 2006 r. wynosiła 84,9 stóp sześciennych, wzrosła do 85,1 stóp sześciennych w 2007 r. i utrzymywała się na tym poziomie do 2009 r. Pojemność skokowa hatchbacka V50 wynosiła około 62,9 stóp sześciennych w 2006 r. i nieznacznie spadła do 20 stóp sześciennych w 2007 r., a następnie do 2 stóp sześciennych w 2009 r.
Sedany są mniej wybaczające. S60 rozpoczął dobrą passę w 2006 r. z 36,5 stopami sześciennymi, spadł do 13,9 stóp sześciennych w 2007 r., ale powrócił do 36,5 stóp sześciennych w 2008 i 2009 r. S80 oscyluje wokół 14,4 stóp sześciennych.
