Статті – “старший брат”

83

рекламний проспект фірми packard

packard model f roadster

У листопаді виповнюється 160 років від дня народження вільяма доуда паккарда, одного із засновників компанії packard, що дає привід згадати про цю неординарну людину

Марка packard прекрасно відома всім любителям автомобільної історії. Її засновники-брати вільям доуд і джеймс уорд паккарди. Біографія молодшого, джеймса уорда, вивчена майже досконально, що зрозуміло: він був інженером від бога, і його знання з самого початку забезпечили фірмі то високе положення в автомобільному світі, яке вона довгі роки займала. А ось про старшого брата відомо не так багато, хоча його внесок у процвітання компанії був не менш вагомим.

Вільям доуд паккард народився 3 листопада 1861 року в американському містечку уоррен (штат огайо). Батько майбутнього бізнесмена уоррен паккард, що володів видатними підприємницькими здібностями і неприборканою працездатністю, сколотив стан на торгівлі лісом, металом і будівництві залізниць. Він був одним з вельми шанованих жителів уоррена. Мати мері також виросла в заможній родині. Для містера паккарда це був другий шлюб, так як його перша дружина і діти пішли з життя в середині 1850-х.нове одруження виявилася щасливою: у пари народилося двоє синів і три дочки – аляска, карлотта і корнелія. Грошей на виховання і освіту дітей не шкодували, тому всі вони виросли гідними громадянами, а троє навіть прославилися. Вільям і джеймс – як бізнесмени, аляска ж увійшла в історію спецслужб як одна з перших жінок-агентів фбр.

Нехай буде світло!

Вільям доуд, він же у. Д. Або вілл, як його звали близькі, був людиною надактивною. Він легко сходився з людьми, швидко завойовував їх довіру, а тому мав безліч друзів і, володіючи незвичайними організаторськими здібностями, в молодості перебував у правліннях відразу декількох джентльменських клубів. Крім іншого, він був одним із засновників гольф-клубу округу трамбулл, в якому проживала сім’я. Його вміння спілкуватися з людьми стало ключем до успіху всіх сімейних підприємств.

У 1888 році вілл приїхав в нью-йорк і влаштувався на роботу у фірму, що виробляла електричні лампи. Правда, працював він там недовго і вже у вересні 1889-го відправився в подорож по європі. Чи був це туристичний вояж або ділова поїздка, сьогодні вже й не скажеш. Відомо, однак, що, повернувшись в кінці того ж року в рідне місто, у. Д. Разом з молодшим братом джеймсом уордом поспішно приступив до організації власної компанії з випуску електроламп. Офіс packard electric co., зареєстрованої в червні наступного року, розташовувався на північній авеню уоррена.

Брати з самого початку поділили зони відповідальності: старший зайнявся організацією виробництва, фінансами і маркетингом, а молодший взяв на себе технічну частину. Справи йшли відмінно, оскільки америка переживала епоху електрифікації і лампочки користувалися хорошим попитом. Незабаром асортимент компанії розширився: крім ламп вона почала випуск електропроводів і електричних пристроїв. Успіху сприяли як інженерний талант молодшого брата, так і організаторські здібності старшого. За кілька років брати запатентували десятки винаходів, причому за віллом також числилося кілька патентів, хоча основний його час поглинали маркетинг і фінанси. Він роз’їжджав по країні, відшукуючи нові ринки збуту для своєї продукції, зав’язував перспективні знайомства, укладав угоди. Результатом цієї діяльності стала поява декількох філій компанії в сполучених штатах і канаді.

Рік 1890-й привніс важливі зміни в особисте життя вільяма доуда. Він познайомився зі своєю майбутньою дружиною – енні сторер. Рік по тому зіграли весілля, а в 1892-му у них народився син, який отримав на честь діда ім’я уоррен. Правда, сімейне щастя тривало недовго, в 1895 році дружина померла. Це привело вілла в глибоку депресію, яка призвела до серйозних проблем зі здоров’ям. Але вроджена життєва активність і занурення з головою в роботу допомогли йому вибратися з важкого становища.

Новий бізнес

До автомобільної справи брати паккарди прийшли, в общем-то, випадково. Розповідають, що їх не влаштувало якість автомобіля winton, купленого в кінці 1890-х.претензій виробник не прийняв, тоді і народилася ідея будувати авто самим. Америка пересідала на машини, і нова справа обіцяла високий прибуток.

Перша модель packard побачила світ 6 листопада 1899 року, її побудували прямо на ламповому заводі, що належав братам. За оригінальністю назви не гналися, поклавши основні зусилля на якість: model a-таким було ім’я машини. Підприємство теж назвали вельми прозаїчно-ohio automobile company. З самого початку вілл наполіг на тому, що їх машини повинні стати еталоном якості. Хоча це суттєво збільшувало собівартість продукції, а отже, і її ціну. Але у. Д. Був твердо переконаний, що в північно-американських сполучених штатах знайдеться достатньо людей, готових платити хороші гроші за надійні і комфортабельні транспортні засоби.

Досить скоро продукція нової фірми знайшла популярність, але разом з тим паккарди викликали і невдоволення багатьох автовиробників штату огайо. Колеги-конкуренти обурювалися тим, що назва компанії як би натякало на те, що інших марок в штаті не існує, а самі брати нібито привласнюють собі право діяти від імені автовиробників всього огайо. Назрівав конфлікт, але вихід з делікатного становища все-таки знайшовся. Вілл переконав детройтського фінансового ділка генрі джоя вкласти гроші в розширення підприємства. Договір був підписаний, з жовтня 1902 року фірма стала іменуватися packard motor car company, а рік по тому виробництво переїхало в детройт.

Однак самі брати перебиратися в «автоград» чомусь не поспішали, навідуючись туди тільки при крайній необхідності. Сформований стан речей, ймовірно, цілком влаштовувало і самих паккардів, і основних акціонерів фірми. Підприємство сильно змінилося: воно розширилося, було оснащене найсучаснішим обладнанням і приносило хороший дохід. Єдине, що залишилося незмінним, так це курс на будівництво дорогих і престижних автомобілів.

У 1906 році вілл одружився вдруге. Його обраницею стала кетлін брудер. Створивши нову сім’ю, він всерйоз зайнявся облаштуванням будинку і благодійністю. Купивши солідну ділянку землі неподалік від свого особняка, бізнесмен пожертвував його місту під створення парку. А в 1908 році був змушений майже повністю відійти від справ через численні хвороби: у.д. Поступово втрачав зір і практично не міг пересуватися самостійно. Проте він продовжував активно займатися благодійністю, брав участь у роботі армії порятунку-організації, що займається допомогою бідним, жертвував значні суми на міські церкви, школи і притулки.

Вільям доуд паккард пішов з життя 11 листопада 1923 року. Молодший брат пережив його всього на п’ять років. Фірма ж, заснована ними, пропрацювала ще кілька десятиліть, переживши велику депресію і другу світову війну. Правда, після війни керівництво компанії відмовилося від курсу, зазначеного вільямом доудом, і packard почала виробляти моделі середнього класу. Багато експертів вважають, що саме це в підсумку і погубило марку.