Салонний фільтр. Для чого потрібен і який вибрати?

578

У цій статті розповімо: для чого потрібен фільтр салону і чим розрізняються між собою вугільний і звичайний фільтруючий елемент. Який фільтр краще вибрати, щоб легше було дихати в салоні автомобіля?

Для чого потрібний салоновий фільтр?

Салонний фільтр стали застосовувати не так давно (вперше на серійній машині він з’явився в 1991 році) і потрібен він для очищення повітря, що поступає від забруднень, які потрапляють всередину салону. Якщо порівняти кількість забруднень на дорозі і на тротуарі, то концентрація їх на проїжджій частині просто колосальна. І щоб водії та пасажири не дихали цими отруйними речовинами, те стали застосовувати салонний фільтр.

Він захищає не тільки від вихлопу інших автомобілів, але також від тополиного пуху, пилку і різноманітною пилу, що потрапляє в салон. Салонний фільтр справляється з запахами від «незамерзайки», а саме з изопрапанолом, з якого роблять зимові омивають рідини. Якщо довго дихати парами «незамерзайки» з високим вмістом изопрапанола, то виникне головний біль, подразнення органів дихання та чутливість очей. Особливо висока концентрація шкідливих речовин виникає вперше 5 секунд при подачі на скла незамерзаючої рідини.

Салонний фільтр з активованим вугіллям знижує концентрацію змісту изопрапанола в кілька разів. Для прикладу, звичайний пиловий фільтр справляється з цим завданням гірше. Але навіть найкращий вугільний фільтр не повністю «вбиває» всі шкідливі речовини від «незамерзайки». Так що, рекомендується користуватися їй тільки на ходу і/або попередньо включати рециркуляцію.

NO2 або діоксид азоту також представляє небезпеку для водія і пасажирів. При вдиханні невеликої кількості зростає опір дихальних шляхів — навіть здоровим людям буде важче дихати. Якісний салонний фільтр з вугільним наповненням знижує його концентрацію у 25-100 разів. Більшість салонних фільтрів з активованим вугіллям зменшують вдвічі концентрацію вуглеводнів СН, складові з діоксидом азоту основу міського смогу.

Слід знати, що жоден салонний фільтр не роблять з паперу. Заборона прописана в багатьох технічних вимогах, т. к. целюлоза створює сприятливі умови для розмноження бактерій. Також автовиробники хочуть, щоб матеріал не підтримував горіння. Тому сучасний салонний фільтр виготовляється тільки з нетканого синтетичного фільтрувального матеріалу.

Чому вугільний фільтр краще?

Мікропори активованого вугілля адсорбує з повітря великі молекули токсичних газів: діоксиду азоту, легких вуглеводнів (метан, пропан, бутан), ароматичних вуглеводнів і парів спирту (як метилового, так і ізопропілового). І якщо стоїть питання, який салонний фільтр краще купувати, потрібно брати вугільний.

Активоване вугілля — це не маркетинговий обман, а працююча річ, коли мова йде про якісні фільтри іменитих фірм. Так, він не вловлює чадний газ та інші шкідливі речовини з малим розміром молекул. Але для боротьби з ними у багатьох сучасних автомобілях є датчики якості повітря, керуючі заслінкою рециркуляції в автоматичному режимі.

Проста система кондиціонування не знижують вміст забруднюючих речовин в салоні, а лише створюють хибну ілюзію безпеки: комфортні тільки температура і вологість повітря, а концентрація шкідливих речовин всередині вище, ніж зовні! Для боротьби з токсичними газами поряд з салонними фільтрами з активованим вугіллям потрібно застосування спеціальної системи, яка в автоматичному режимі перемикає забір повітря в режим рециркуляції.

Коли потрібно міняти салонний фільтр?

Точних термінів заміни не повинно існувати, адже його термін служби залежить не від пройдених кілометрів, а від того, як часто працює «пічка» і система кондиціонування, і від місця, де експлуатується машина. Наприклад, у великих містах з великою кількістю автомобілів салонний фільтр рекомендується міняти раз в рік.

когда надо менять салонный фильтр

Потрібно пам’ятати, що активоване вугілля всередині фільтра працює тільки тоді, коли через нього проходить потоки повітря. Якщо повітря немає, значить фільтр не працює і його ресурс не скорочується. І варто звертати увагу на вагу фільтра – чим він важчий, тим більше активованого вугілля всередині, а значить, він буде мати більший термін служби.

До речі, ресурс моторчика вентилятора «обігрівача» можна продовжити, якщо виймати і пилососити фільтр двічі на рік: восени після закінчення листопаду і влітку після сезону тополиного пуху і пилку, — це трохи знизить опір фільтра.

Звичайний пиловий фільтр — це економія на власному здоров’ї. Активоване вугілля здатний пом’якшити удар від вдихання забруднюючих речовин. Тому вибирайте вугільний салонний фільтр – від нього більше користі для здоров’я, ніж від звичайного фільтра без вугілля.